+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Maksutoğlu Yaylası, güneydoğu anadolunun yaylaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Maksutoğlu Yaylası, güneydoğu anadolunun yaylaları
  Maksutoğlu Yaylası


  maksuto-lu-yaylas-.jpg
  Kadirli-Andırın-Kahramanmaraş karayolunun 12 km’ sinden kuzeye (sola) dönülerek (Akarca yaylası) 33 km stabilize yolla ulaşılır. (Toplam 45 km ) Yaz aylarında günün belli saatlerinde Kadirli’den minibüs, midibas ve jeeplerle gidilebilir.
  Akarca yaylasından sonra güzel manzaralı 33 km’lik stabilize yol üzerinde; Akarca yaylası, Koçlu (Avluk) köyü, Paşaoğlu yaylası, Yoğunoluk (Katıralağı) köyü, Değirmendere ve Tahta gibi yayla köyleri de bulunmaktadır. Altyapısı kısmen tamamlanmış olan yaylada; elektrik ve telefon olup, kır kahveleri, bakkallar, kasaplar, et yemekleri sunan küçük lokantalar ve özel doktorlar hizmet vermektedir.
  Yöre halkının temiz ve serin havasından yararlanmak için çıktığı yaylanın çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrilidir. Yaylada yöresel ahşap yayla evleri ile son yıllarda yapılan betonarme binalar, elma, armut, kiraz, vişne ve ardıç türü ağaçlarla içiçedir.
  Maksutoğlu yaylasından başlayıp Çardak-Gürlevik-Turna-Söğütoluğu-Dokurcun Beyoluğu Çığşar yaylalarından geçerek Savrun çayının doğduğu Yedigözler mevkiini de içine alan, ünlü yazar Yaşar Kemal’in İnce Memed romanına konu olan bu yaylalar doğa ile baş başa, çok sayıda çiçek, böcek ve kuş türünü inceleyerek yaya (treking) iki günde gezilebilir. Kamp kurup, piknik yapılabilir. Sessiz bir ortamda sedir (gamalak) ağaçlarının serin yayla yeli eşliğinde söylediği türküyü dinlemek istiyorsanız Maksutoğlu ve çevresindeki diğer yaylaları gezip görmeniz gerekir. Yaylada tatil geçirmek isteyenler, önceden ev kiralamalı veya çadırlı kamp kurmalıdır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Akarca yaylası Kadirli Kahramanmaraş karayolunun 12 kilometresinden sola döndükten sonra 33 km bir mesafe sonra ulaşılmaktadır. Akarca yaylasına yaz mevsiminde günün her hangi bir saatinde minübüs ile ulaşmak mümkündür.
+ Yorum Gönder


andırın köyleri,  güneydoğu anadolu yaylaları,  kadirli