+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda istanbul heybeliada aşıklar tepesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  istanbul heybeliada aşıklar tepesi
  İstanbul Heybeliada Aşıklar Tepesi
  istanbul-heybeliada-a-klar-tepesi2.jpgistanbul-heybeliada-a-klar-tepesi1.jpg  Heybeliada, istanbul’un Büyükada’dan sonra en büyük adaşıdır. Şimdiki sanatoryumun bulunduğu Çamlima-nı’ndan sandala binip açılanlar bestelemiş “Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” şarkısını. Bir zamanlar bakır madeni çıkarılan adaya Halki, yani bakır ismi verilmiş, bir heybeye benzediğinden sonraları Heybeliada adını almıştır.


  İstanbul’un en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biridir. Sadece doğasıyla, temiz havası ve güzellikleriyle değil, bahriyesi, sanatoryumu, ruhban (papaz) okulu gibi kurumlarıyla da ünlüdür. Adanın eni 2700 metre, boyu 1200 metredir. 4 tepeden oluşan Heybeliada, İstanbul adalarının orta yerinde bulunmaktadır. En yüksek tepe Değirmentepe’dir (136 metre). Diğer tepeler, Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi’dir. Eski adı Papaz Tepesi olan bu tepe 85 metre yüksekliğinde olup üzerinde Papaz Okulu bulunmaktadır. Adada dörtte liman vardır. Güzel bir koyda bulunan Çam Limanı ile Bahriye Limanı bunların en önemlileridir. Adanın önemli yapıları, Bahriye Okulu, Aye Ofemya Ayazması, Türkiye’nin ilk sanatoryumu olan Heybeliada Sanatoryumu (Kuruluş: 1924), Heybeliada’nın ünlü sakinlerinden olan Hüseyin Rahmi Gürpınar Lisesi, Abbas Halim Paşa Köşkü, Papaz Okulu, diğer dini yapılar ve resmi binalardır.


  Adadaki, birine “Büyük Tur”, diğerine “Küçük Tur” denilen iki tur yolunda, yaz mevsimlerinde eşek ve arabalarla turlar yapılır. Küçük Tur’a, Aşıklar Turu da denmektedir. Heybeliada da, İstanbul’un diğer adaları gibi, motorlu araçtan arındırılmıştır. Evliya Çelebi, Heybeliada’da bir Bostancıbaşı ile birkaç Subaşı askerinin bulunduğunu, adanın gelirinin Kaptan Paşa’ya verildiğini kaydeder. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Heybeli ada istanbulda bulunan büyük adadan sonra en büyük adadır. Heybeliada istanbulda en çok gidilen sayfiye yerlerinden bir tanesidir. Heybeliadada bakır yatakları bulunduğu ve bölgeden bakır çıkarıldığı için adına heybeli adı verilmiştir.
+ Yorum Gönder


aşıklar tepesi istanbulun neresinde,  istanbul aşıklar tepesi nerede,  aşıklar tepesi istanbul,  aşıklar tepesi nerede,  heybeliada aşıklar tepesi,  aşıklar tepesi istanbul nerede