+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Küre dağı ismini nerden alır, küre dağları adını nereden almıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Küre dağı ismini nerden alır, küre dağları adını nereden almıştır
  Küre dağları adını nereden almıştır  küre dağı2.jpgküre dağı1.jpg

  Ülkemizde ender güzelliklere sahip cennet köşesi yerlerden biri de KÜRE DAĞI MİLLİ PARKI’dır. Basında pek duymasak da bu cennet köşesi mili park üzerinde yaşayan canlılara çok zengin bir ekosistem sunmaktadır.
  Milli Park, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde Küre Dağları üzerinde yer almaktadır. Tamamen bir plato karakterindeki milli park doğu-batı doğrultusunda uzanır ve yakın çevresi için fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliğindedir. Bu nedenle milli parkın bulunduğu bölge içinde hiçbir yerleşim birimi bulunmamakta, sosyal hayat milli parkın yakın çevresinde devam etmektedir. Toplam 37.000 hektar alanı kapsayan milli parkın 19.129 hektarlık alanı Bartın ilinin sınırları içerisinde, 17.871 hektar alanı ise Kastamonu ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli parkın yakın çevresinin dahil olduğu tampon bölge ise 80.000 ha’dır.
  Küre Dağları, batıda Bartın Çayı’ndan başlayarak Kızılırmak’a kadar, yaklaşık 300 km boyunca uzanır. Dağların kuzey sınırlarını Karadeniz, güney sınırlarını ise Gökırmak çizmektedir. “İsfendiyar Dağları” adıyla da bilinen bu sıradağlar, hareketli topografik yapısıyla, önemli bir peyzaj çeşitliliği sunmaktadır. Anadolu’nun kuzeyini baştanbaşa kat eden kıyısal dağ sisteminin bir parçası olan bölge, orman, akarsu, kıyı ve geleneksel tarım ekosistemleri gibi çeşitli ana ekosistem tiplerinin bir arada bulunduğu, zengin bir habitat çeşitliliğini barındırmaktadır. Orta yükseklikte bir dağ sırası olan Küre Dağları’nın en yüksek noktası, Devrekani ve Abana arasında yer alan Yaralıgöz Dağı’nın (2019 m) zirvesidir. Burası aynı zamanda sistemin sub-alpin zona sahip tek yüksekliğidir.
  Ballıdağ (1746 m), Kara-kuz Dağı (1282 m), Göynük Dağı (1804 m) ve Dikmen Dağı (1657 m) diğer önemli yüksekliklerdir. Dağların kıyıya paralel olarak uzanması nedeniyle Küre Dağları’nın Karadeniz’e bakan kıyıları fazla girintili çıkıntılı değildir. Akarsuların denize ulaştığı vadilerde oluşan küçük koylar ve birden yükselen kıyıların oluşturduğu falezler kıyı şeridinin tipik görüntüsünü oluşturur. Amasra, Kurucaşile, Cide, İnebolu, Abana, Çatalzeytin, Türkeli ve Ayancık kıyı yolu dağların kuzey eteğini izlerken; Daday, Kastamonu, Taşköprü ve Boyabat güneyde yer almaktadır. 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Küre Dağları, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Kastamonu ilimizin sınırları içerisinde yer alır. Tarihi ve kültürel açıdan Kapadokya, Efes hangi değerdeyse ekolojik açıdan Küre Dağları da aynı değerde.
+ Yorum Gönder


küre dağları,  küre dağı,  küre dağları adını nereden almıştır,  küre dagı,  küre dağları nerede,  küre dağları nereden ismini almıştır