+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Halı ülkemizde nerede üretilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Halı ülkemizde nerede üretilir
  Halı ülkemizde nerede üretilir


  Halı; atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde ve genellikle yer örtüsü olarak kullanılan eşyadır. Bazı evlerde de duvarda görülür.

  Halının kökü Anadolu Selçuklu Devleti'nden gelmiştir.

  Kilimle halı bir birinden farklıdır: Kilim ince bir halı tipidir. Dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya'da Türkler tarafından dokunmuştur. Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin MÖ 6-5. yüzyıllarda yapılmış olduğu ve halen Leningrad Müzesi'nde saklandığı bilinmektedir. [1]

  Halı insanların rahat ve sıcak bir zemin arayışı sonucu ortaya çıkan ve ev dekorasyonunda önemli bir yer tutan bir malzemedir. Tarihi ise insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar önce sıcak bir zemin yaratmak amacıyla hayvan postlarını kullanıyorlardı.

  İhtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdiklerini de desenleştirerek, bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kısaca halı insanoğlunun doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk ürünlerindendir.

  Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Gerek Türklerdeki, gerekse doğu ülkelerindeki ev dekorasyonundaki başlıca unsur halı ve kilimdir.

  Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Her yıl yeni trendlerin, kalitelerin ortaya çıktığı halı sektörü yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam etmektedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Halı kültürümüzde yer alan bir eserdir. Halı ülkemizde uşak ve ıspartada üretilmektedir. Halı kültürü selçuklulara kadar uzanmaktadır. Kilim halıdan farklı olarak daha incedir. kilimler yaz mevsiminde evlerimizi süslerken halılar daha çok kış mevsiminde bizi sıcak tutması amacı ile kullanılmaktadır. Ülkemizde ve arap ülkelerinde dekorasyon amacı ile en çok halı kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


halı nerede üretilir,  halı en çok nerede üretilir,  halı türkiyede nerede üretilir,  hali nerde üretilir