+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Gelin Geldi Gölü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gelin Geldi Gölü
  Gelin Geldi Gölü Hakkında


  Erzurum’a girerken mutlaka İçinden geçtiğimiz şirin bir bucağımız vardır. Gerek karayolu, gerek demiryolu bu kasabamızın içinden geçer. Çok uzaklardan dikkatimizi çeken Şeker Fabrikası’nın bacası ile, Ilıca’ya yaklaştığımızı anlarız. Bugün Ilıca istasyonunun bulunduğu yer vaktiyle bir gölmüş, zamanla kaybolan bu gölün yerine istasyon kurulmuş. Bu gölün adı ile ilgili şu güzel efsane anlatılır:  gelin-geldi-g-l-.jpg  Çevredeki köylerden birinde güzel bir kız varmış. Bu kıza komşu köylerden bir delikanlı âşık olur. Kızın da gönlü delikanlıda. Durumlarını ailelerine açarlar. Bu iki gencin evlendirilmesine karar verilir. Fakat araya delikanlının askerliği giriverir. Kız ile delikanlı murat alıp veremeden ayrı ayrı düşerler. Kız babaevinde, delikanlı asker ocağında kavuşacakları günü beklemeye başlarlar.

  Bir gün köye delikanlının şehit olduğuna dair bir haber gelir. Gelinlik giymeyi bekleyen genç kız, bu haber karşısında sarsılır. Ama elden ne gelir ki. Artık sevgilisi ölmüştür; ağlamanın, Sızlamanın bir faydası yoktur.

  Kızın yeni talipleri olur, babası bunlardan birine kızını verir. Düğün kurulur. Davular vurulup zurnalar üflenmeye başlanır. Gelin alayı vakti gelince gelinin atını çeker ve yola çıkarlar. Alay yolda bir gölün kıyısına gelince bir müdet dinlenmeye karar verilir. Atından inip gölün berrak sularına dalgın dalgın bakan genç kızın aklı hep eski sevgilisindedir, onu düşünmektedir. Gölün pırıl pırıl sularına bakarken O’nu, sanki suyun içindeymiş gibi görüverir. Hemen doğrulur, suya doğru koşmaya başlar. Suların sakin güzelliğini boza boza ilerler ve alaydakilerin şaşkın bakışları arasında gözden kaybolur.

  Kafiledeki ler her an gelinin sudan çıkacağını ümitle beklemeye başlarlar. Gölde görülen herhangi bir değişiklik gelinin geldiğine yorulur ve bekleşenler:

  Gelin geldi!

  Gelin geldi! diye haykırmaya başlarlar. O gölün adı da, kayboluncaya kadar Gelin Geldi olarak söylenir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gelin geldi gölü erzurumda bir göldür. Gelin geldi gölünün hikayesi iki genç aşıktan gelmektedir.ayrı köylerde yaşayan iki genç birbirlerine sevdalanmış ve durumu ailelerine açmış aile iki gencin evlenmesini uygun görmüş yalnız gencin asker zamanı geldiği için genç askere gitmek zorunda kalmış kızda baba ocağında gencin gelmesini beklerken gencin ölüm haberi gelir genç kız bir süre üzüldükten sonra tekrardan talipleri olmuş ve evlenmiş gelini at üzerinde alan düğün alayı göl kenarına gelirken dinlenmeye karar vermiş onlar dinlenirken gelin göle bakmaya başlamış gölde sevdiğini gören gelin gölün için egilip kayıplara karışmış gelinin dönmesini bekleyen halk ise gölde en ufak bir kıpırtıyı gelinin dönüşüne yormuş ve göle gelin döndü adı verilmiştir.
+ Yorum Gönder


erzurumda gelin geldi gölü