+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Balıkesir zağnos hamamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Balıkesir zağnos hamamı
  Balıkesir Zağnos hamamı

  bal-kesir-za-nos-hamam-.jpg


  Zağnos Paşa Camisi’nin yakınındaki hamamın yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, Zağnos Paşa Camisi ile birlikte yapıldığı sanılmaktadır.

  Klasik Osmanlı hamam mimarisinde, çifte hamam biçimindeki yapı iki bölümden oluşmaktadır. Ancak, her iki bölüm arasında plân bakımından değişiklikler vardır. Erkekler bölümünün son derece görkemli bir girişi olup, sivri kemerli buradaki portalde taş tuğla işçiliği dikkati çekmektedir. Erkekler bölümü kadınlar bölümünden daha büyüktür. Üç yandan pencerelerle aydınlatılan soyunmalık, 9.50x9.70 m. Ölçüsündedir. Üzeri trompların yardımıyla örtülmüştür.

  Sıcaklık üç eyvan halinde olup, dört köşesinde halvet odaları yer alır. Soyunmalığın kuzeydoğu köşesindeki kadınlar bölümünün üzeri de pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. Bunun da ılıklık ve sıcaklığı bulunmaktadır.
 2. Zahra
  Üye

  Cami, Türbe ve Hamamdan oluşan bir Külliye görünümünde olan Zağnos Hamamı, Fatih Sultan Mehmedin Veziri Zağnos paşa tarafından yaptırılmıştır. Balıkesirin en büyük Camisi konumundadır ve orjinal halini kaybetmiştir çünkü iki defa restore edilmiştir.
+ Yorum Gönder