+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda çanakkale savaşının baş komutanı kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  çanakkale savaşının baş komutanı kimdir
  çanakkale savaşının baş komutanı

  Enver Paşa dır (Doğumu 1881 - vefatı 1922)


  enver-pasa.jpg


  Encer paşanın hayatı

  1880’de İstanbul’da sıradan bir memurun oğlu olarak dünyaya gelen İsmail Enver için, yaşadığı dönemden bugüne kadar pek çok yorum yapılmış, her yönüyle inceden inceye işlenmiştir.

  Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan Osmanlı asker ve siyaset adamı.

  İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucu ve önderleri arasında bulunmuş, 1913'te Bâb-ı Âli Baskını adı verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış, 1914'te Almanya ile askeri ittifaka önayak olarak Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesine öncülük etmiş, savaş yıllarında "Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sıfatıyla askeri politikayı yönetmiştir.

  I. Dünya Savaşı'nın yenilgi ile sonuçlanması üzerine, Almanya ve Rusya'da Türk halklarının bir araya getirilmesi amaçlı pek çok mücadelede bulunmuş, Sovyet hükûmetinin desteğini kaybettikten sonra Orta Asya'daki Türk halklarını ayaklandırmak amacıyla gittiği Türkistan'da Bolşeviklere karşı yaptığı bir çatışma sırasında ölmüştür. 2. Ziyaretçi

  Bizlere ve gelecek nesillerimize neden tarihimiz doğru öğretilmiyor.Yanlışlarla bizi aldatıyorlar.Çanakkale'de Başkomutan olan Enver paşa'nın ve diğer paşalar'ın adı neden unutturuluyor.Hiç bir okul kitaplarında adları geçmiyor. Çanakkale sadece iki cepheden mi ibaretti.Tek o bir iki cephemi savaşı kazandırdı?Paşa'lar hiç başarı göstermedi de bir yarbaymı tüm başarıları sağladı? Bu yalanlarla daha nereye kadar gidilecek.Bu millet ne zamana kadar gerçekleri öğrenmekten uzak tutulup uyutulacak.Bu Türk Milletine ve Türk tarihine en büyük ihanettir.Tarihe ihanet edenleri tarih birgün yargılar.
+ Yorum Gönder


çanakkale savaşının başkomutanı kimdir,  çanakkale savaşının komutanı kimdi,  çanakkale savaşı komutanı kimdir,  çanakkale savaşı başkomutanı kimdir,  çanakkale savaşında komutan kimdi,  çanakkale komutanı kimdir