+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda türklerin hicri takvimi kullanmalarının sebebi ne olabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  türklerin hicri takvimi kullanmalarının sebebi ne olabilir?
  türklerin hicri takvimi kullanmalarının sebebi ne olabilir?

  türklerin hicri takvimi kullanmalarının sebebi nedir ? hakında bilgi
  Hicri Takvim, Müslümanların kullandığı bir takvimdir ve Hicret ile ilişkilidir. Hz. Ömer zamanında Hicretin 17. yılında alınan bir kararla Hicretin olduğu yıl Hicri Takvimin 1. yılı ve o yılın Muharrem ayı da Hicri Kameri takvimin ilk ayı kabul edilmek suretiyle, o yıl 1 Muharrem'in rastladığı 16 Temmuz 622 tarihi de Hicri Kameri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir

  Türkler de Müslümanlığı kabul edince bu takvimi kullanmaya başlamışlardır. 2. Ziyaretçi

  İslamiyeti kabul ettikten sonra Hicri Takvimi kullanmışlarıdr.:Hicri takvim islamiyetten sonra hz.muhammedin mekkeden medineye hicretiyle başlamıştır.türklerin bu takvimi kullanması Peygamberize ve islamiyeti benimsemesidir.

 3. Ziyaretçi
  Hicri Takvim (Kameri Takvim):

  Ay yılı esasına göre hazırlanmıştır.
  Hz.Muhammed'in Mekke'den Medine'ye Hicret'i (göç) başlangıç olarak kabul edilmiş ve Hz. Ömer döneminden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.
  Miladi takvim ile Hicri takvim arasında 622 yıllık bir fark bulunmaktadır.
  Türklerin İslamiyet'i kabul etmesinden sonra bu takvim Türk Devletleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.
  Hicri takvim Türkiye Cumhuriyetinde 1 Ocak 1926'da yürürlükten kalkmıştır.Günümüzde sadece dini gün,gece ve ayların belirlenmesinde kullanılmaktadır.
 4. Ziyaretçi
  turkler islamiyeti kabul ettikten sonra kullanmaya basladi. hicri takvimde zaman olcusu ay yilidir. buna gore bir yil,dunya'nin uydusu olan ay'in dunya etrafinda 12 kere donmesi icin gecen zamandir. bir yil 354 gun olup gunes yili ile arasinda 11 gun fark vardir. takvim baslangici olarak hz.muhammed'in mekke'den medine'ye goc ettigi (hicret) 622 yili kabul edilmistir.

 5. Forumacil
  Devamlı Üye
  hicri takvim

  hicri takvimi peygamberimizin mekke'den medine'ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. hicri takvim; hicri semsi ve hicri kameri takvim olmak üzere ikiye ayrılır:

  hz. peygamber, safer ayinin 27.günü hz. ebubekir ile birlikte medine'ye hicret etmek üzere mekke'den ayrılmış, 4 gece sevr mağarası'nda kalmış. 1 rebiülevvel pazartesi günü sevr mağarasından medine'ye doğru yola çıkmışlardır. 8 rebiülevvel / 20 eylül 622 pazartesi günü küba köyü'ne gelmiş. burada küba mescidi'ni inşa etmiş ve 12 rebiülevvel cuma günü medine'ye doğru hareket etmişlerdir.

  1- hz. peygamberin küba'ya geliş günü olan 20 eylül 622 tarihini, hicri sene başlangıcı olarak kabul eden ve dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan takvim sistemine hicr-i semsi takvim denilmektedir.

  2 -islamiyet'ten önce, her önemli olay tarih başlangıcı olarak kabul edilirmiş. en son fil vakası da takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. bu uygulamada seneler, her önemli olaya göre sayılarak geldiğinden birçok karışıklıklara sebep oluyordu. hz. ömer zamanında hicretin 17. yılında alınan bir kararla hicretin olduğu sene hicri takvimin 1. yılı ve o yılın muharrem ayı da hicri kameri takvimin yılbaşısı kabul edilmek suretiyle, o yıl 1 muharrem'in rastladığı 16 temmuz 622 tarihi de hicri kameri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. biz bunu hicri kameri takvim değil hicri takvim olarak bilmekteyiz.

+ Yorum Gönder


türklerin hicri takvimi kullanmalarının sebebi ne olabilir