+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Turkcenin resmi dil olmasını yayınlayan hukumdar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Turkcenin resmi dil olmasını yayınlayan hukumdar
  Turkcenin resmi dil olmasını yayınlayan hukumdar

  Turkcenin resmi dil olmasını yayınlayan hukumdar.jpg

  "Son yıllarda devletin de kabul ettiği Dil Bayramı kutlamalarında (13 Mayıs) yanlış bir değerlendirme görülmekte ve Türkiye Selçukluları düneminde Türkçe' nin resmi dil olarak Karamanoğlu Mehmed Bey (1261-1278) tarafından gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Nitekim "DiI Bayramı" kutlamalarında gerek medyada ve yazılı metinlerde,gerek ders kitaplarında bu şekilde açıklamalar yapılmaktadır.

  Peki bu durum nasıl ortaya çıkmıştır veya bu konudaki değerlendirmeyi kim başlatmıştır?. Kanaatimce ima yoluyla da olsa bunu ilk başlatan Ord. Prof. Fuad Köprülü'dür. Ondan sonra Türkçe'nin resmi dil olmasıyla ilgili veren gerek tarihçi gerekse dilci birçok bilim adamı olmuştur.

  Öte yandan bu durumu daha iyi anlayabilmek için her hâlde Selçuklu devri kaynaklarını gözden geçirmek gerekiyor. Aksarayî'nin eserinde, Farsça Ananoim Selcuk-hâme'de, Şikârî Tarihi'nde bu konuda bir bilgi yoktur. Devrin ve daha sonraki tarihçilerin pek vermediği bu konuyla ilgili elimizde tek bir kaynak mevcuttur.Bu İbn Bibi'nin eseri El-Evamirü'l-Alâ'iye Fi'l-Umur il-Alâ'iye'dir. İbn Bibî Türkiye Selçuklu devrinin canlı şahitleri arasındadır.Onun verdiği bilgiye baktığımızda alınan kararla ilgili olarak KaramanoğIu Mehmed Beg'in ismi geçmemektedir.Türkçe'nin resmi dil olması kararını Selçuklu dîivânını oluşturan kişiler almıştır.Bundan böyle bu yanlış yorumu düzeltmenin zamanı gelmiştir ve Türkçe hususundaki kararın Selçuklu dîivânı tarafından alındığını ifade etmek daha doğru olacaktır. 2. Acil

  Turkcenin resmi dil olmasını yayınlayan hukumdar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


türkçemizin yanlış kullanılması