+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Günümüzde ipek yolu hangi şehirlerden geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Günümüzde ipek yolu hangi şehirlerden geçer
  Günümüzde ipek yolu hangi şehirlerden geçer  Ortaçağda İpek Yolu, Antakya'dan başlayıp, Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadir. Ayrıca, Anadolu'da Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz'de Trabzon ve Sinop, Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşırdı. Osmanlıların İstanbul'u alması sonucunda Osmanlı denetimine girmiş ve Avrupa'nın yeni ticaret yolları aramasına neden olmuştur. Coğrafi keşiflerin sonucunda önemini yitirmiştir.

  ipek-yolu.jpg


  Nereden Geçer? Çin --------------------- Şian Moğolistan ------------- Karakurum Afganistan ------------- Belh İtalya ------------------ Venedik Türkiye ---------------- İstanbul-Konya Özbekistan ------------ Suriye ----------------- Halep 2. Zarafet
  Üye

  İpek Yolu uygarlık tarihinde hiç kuşkusuz çok önemli bir yere sahiptir. İpek Yolunun bir kolu Baktriyo yolundan Hindistan’a gider, başka bir kol da Batı Türkistan’ın güneyinden geçerdi. İpek yolu adını Çin'den gelen ve taşınan başlıca mal olan İpek'ten alıyor.
+ Yorum Gönder


ipek yolu,  İPEK YOLU,  BAHARAT YOLU,  ipek yolu haritası,  ipekyolu,  baharat yolu haritası