+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Misaki millinin kabul tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Misaki millinin kabul tarihi
  Misaki milli  Misak-ı Millî ya da Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin ya da Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasî manifestosu olan altı maddelik bildirinin adıdır. İstanbul'da toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından 28 Ocak 1920'de oybirliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı'nı sona erdirecek olan barış antlaşmasında Türkiye'nin kabul ettiği asgari barış şartlarını içerir.

  Toplantıdan çıkan kararlar:Özellikle Müdafa-i Hukuk Cemiyeti üyesi milletvekillerinin yoğun çabasıyla gizli bir oturumda daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanan Misak-ı milli (Milli Ant)'nin kabul edilmesi(28 Ocak 1920).

  Bildiri mecliste Ahd-ı Millî Beyannamesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra "Misak-ı Millî" olarak anılmıştır. Her iki deyim Ulusal Yemin anlamına da gelir.Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları, bazı ayrıntılar hariç, Misak-ı Millî ilkeleri doğrultusunda oluşmuştur. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Ulusal bir anlaşma olan Misaki Milli, Erzurum ve Sivasi Kongrelerinden oluşan ülkenin Bağımsızlığını ve Bütünlüğünü simgeleyen altı maddelik bir anlaşmadır bu anlaşma sayesinde Türkiyenin sınırları çizilmiş ve ülkenin sınırları belirlenmiştir.
+ Yorum Gönder


misakı millinin kabul tarihi