+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Sudan Coğrafyası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sudan Coğrafyası
  Devletler Coğrafyası - Sudan

  Sudan Coğrafyası.png

  DEVLETİN ADI: Sudan Demokratik Cumhuriyeti
  BAŞŞEHRİ: Hartum
  NÜFUSU: 29.971.000
  YÜZÖLÇÜMÜ: 2.504.000 km2
  RESMİ DİLİ: Arapça
  DİNİ: İslam
  PARA BİRİMİ: Sudan Poundu

  Kuzey Doğu Afrika’da, 3° 28’ - 22° kuzey enlemleri ve 21° 49’ - 38° 35’ doğu boylamları arasında yer alan bir Afrika devleti. Kuzeyden Mısır, doğudan Etyopya ve Kızıldeniz, güneyden Uganda ve Zaire, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Libya devletleriyle çevrilidir. Dikdörtgen bir şekle sahip ve Afrika kıtasının yüzölçümü bakımından en büyük ülkesidir.


  Sudan hükümeti ülkenin ithalat, ihracat, kamu faaliyetleri, ulaştırma ve haberleşme alanlarını kendi tekelinde tutmaktadır.

  Ülkenin ulaşım sistemi henüz yeterli değildir. Karayollarının uzunluğu 6600 km olup % 59’u asfalttır. Demiryolları ise 4786 km uzunluğa sahiptir. Bahr-ül-Gazal ve Beyaz Nil yıl boyunca ulaşıma elverişlidir. Ülkede tarifeli sefer yapılan 10 havaalanı vardır. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Sudanın ortasından Nil nehri geçer, bu yüzden Kuzey ve Güney olarak ikiye ayırırlar. Üstelik Sudan Afrikanın en geniş üçüncü ülkesi olma özelliği taşır. Ülkenin çoğunluğu müslümandır ve aslında her yönüyle ekonomide gelişmeye olanaklı bir ülke olmasına rağmen bir türlü gelişemiyor.
+ Yorum Gönder


sudan.çoğrafyası,  sudancografyasi