+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kuzey Amerika Genel Özelikler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kuzey Amerika Genel Özelikler
  Kuzey Amerika Genel Özelikleri  Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi, ve batıda kuzey Büyük Okyanus'uyla çevrili olan kıta dır.

  24.230.000 km²'lik bir alan oluşturmaktadır. 2001 yılındaki ortalama nüfusu 454.225.000'dur. Asya ve Afrika'dan sonra üçüncü büyük kıtadır ve nüfus olarak da Asya, Afrika, ve Avrupa'dan sonra en kalabalık dördüncü kıtadır.

  Yeni Dünya olarak da adlandırılan kara kitlesinin kuzey kısmında bulunmaktadır. Kuzey Amerika'nın Güney Amerika'ya tek kara baglantısı dar Panama Kanalıdır.

  Kıta dört büyük bölgeye ayrılabilir: Meksika Körfezi'nden Kanada Arktiği'ne kadar, Great Plains; Rocky Mountains, Great Bas, Kaliforniya ve Alaska 'yı içeren, jeolojik olarak genç, daglık batı; kuzeydoğuda yüksek ama nispeten düz Kanada bölgesi; ve Appalachian Dağları'nı ve Florida yarımadasını içinde bulunduran doğu bölgesi.

  Dunyanin en sorunsuz bolgesi olup, en gelismis bolgesidir ayni zamanda. Asya ve Afrikadan sonraki ucuncu buyuk toprak parcasi.. o da toplamda 24 milyon 230 bin metrekarelik bir alana sahip oldugu icindir muhtemelen..

  Nufus olarak ise en kalabalik dorduncu mekani.. yaklasik 500 milyon nufusla..

  Guney Amerika ile tek baglantisi panama kanalidir.. bu kanal sayesinde kuzey amerikanin 4 tarafi da aslinda deniz/okyanusla cevrilidir.. kuzeyinde arktik okyanusu guneyinde karayip denizi* dogusunda atlantik okyanusu batisinda da kuzey pasifik okyanusu vardir..
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kuzey amerika amerikanı diğer bir yarısını oluşturan bir kıtadır. kuzey maerşka kıtası en kalabalık olan dörtüncü kıtadır . kuzey amerika dört bölüme ayrılmaktadır. kuzey amerika kıtası aynı zaman da dünyanın en gelişmiş olan bölgesidir.
+ Yorum Gönder