+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kazakistan coğrafi bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kazakistan coğrafi bilgileri
  Kazakistan Coğrafi Bilgileri


  kazakistan-co-rafi-bilgileri.jpg  Asya ile Avrupa arasında en önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan doğuda Çin Halk Cumhuriyeti, güneyde Kırgızistan-Özbekistan, batıda Hazar Denizi-Türkmenistan ve kuzeyde Rusya ile sınırdaştır.

  Komşuları

  Kuzeyde ve batıda Rusya Federasyonu, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti, Güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan.


  Sınır Uzunlukları
  - Rusya Federasyonu

  6.846 km
  - Özbekistan

  2.203 km
  - Çin Halk Cumhuriyeti

  1.533 km
  - Kırgızistan

  1.051 km
  - Türkmenistan

  379 km
  İklimi

  Ülke genelinde sert karasal iklim hakimdir.
  Denizler

  Hazar Denizi
  Göller

  Aral, Balkaş, Zaysan, Alakol, Tengiz ve Seletitengiz

  Nehirler

  Ural, Emba, Siriderya, Sarısu, İli, İrtiş


  Toplam Orman Alanı

  26.4 milyon ha


  Üzerinde 16.646 kişinin yaşadığı Kazakistan topraklarının yaklaşık yarısı platolar, tepelik ovalar, beşte biri dağlarla kaplıdır. Ülkenin batı ve güneybatı kesimlerine egemen olan Hazar Denizi'nin güneyinde Üstyurd yaylası, Mangışlak yarımadasında ise Karadağ ve Akdağ uzanır. Daha doğudaki Ural platosu ile Mugadjar tepeleri, Hazar'ı Turan ovasından ayırır.

  Ülkenin batı kesiminde Uludağ, doğu kesiminde ise Cengiz Dağları uzanır. Altay dağ sisteminin uzantıları olan Tigirek, Listvyaga, Holzun sıradağları doğudan, Kazakistan sınırlarına girerken, Narum Kolbin sisteminin uzantısı olan Tarbagatay Sıradağları Kazakistan'a güneyden, Çungarya aladağları ise Balkaş gölünün güneyinden Kazakistan sınırları içine girer. Kırgızistan sınırında yükselen Tanrı dağlarının kuzey batısında Çu-ili Dağları uzanır.

  Kazakistan'da 7 bini aşkın akarsu vardır. Bu ırmakların çoğu yazları kurur. Ülkeyi baştan başa geçerek Kuzey Buz Denizine dökülen baçlıca ırmaklar şunlardır: İşim, İrtiş ve Tobol.
 2. Fatma
  Administrator

  Kazakistan'ın tarihi çıkışları 15. asırdan başlar. Kazakistan sert bir iklime sahip. Bunun nedenide çevresini saran dağlar.
+ Yorum Gönder


kazakistan