+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Volkanik Krater Gölü Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Volkanik Krater Gölü Hakkında Bilgi
  Volkanik Krater Gölü

  Krater Gölü.jpg

  Oregon’da bulunan Krater Gölü, bir kaldera gölüdür ve dünyanın en temiz sularını barındıran göllerden biridir. M.Ö.5677 yıllarında Mazama Yanardağı’nın patlamasıyla oluşan kaldera gölünün en derin noktasının 594 m derinlikte olduğu ölçülmüştür. Bu da Krater Gölü’nü Amerika’nın en derin, dünyanın ise en derin dokuzuncu gölü yapmaktadır.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Dünyanın 1. krater gölü hangisidir

  Bir yanardağın ağzında meydana gelen çukur. Bu çukur bâzan yanardağın eteğinde de bulunabilir. Kraterin şekli ve ebâtları, yanardağın püskürttüğü lavın yapısına ve yanardağın etkinliğine göre değişmektedir. Kül, cüruf ve asit lavlar çıkaran yanardağların kraterleri çoğunlukla huni veya köse şeklindedir. Bazaltlı lavlar çıkaranlarınki ise, genelde leğen veya çanak şeklinde olur.

  Kraterlerin tabanlarında bâzan su birikerek bir göl meydana gelir ve bu tür göllere krater gölü denir. Dünyânın en büyük krater gölü ABD’nin Oregon eyâletindeki krater gölüdür. Ayrıca büyük meteorların yeryüzüne düşmesi büyük çukurlar meydana getirir. Bunlara da meteor krateri denir. Büyük sahra ve ABD’nin güney doğusunda bu tip kraterlere rastlanır.

+ Yorum Gönder


krater gölü hakkında bilgi