+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Aperlai Antik Kenti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Aperlai Antik Kenti

  Aperlai Resimleri

  aperia antik kenti.jpg  Sıçak Yarımadası'nda olup, Sıçak İskelesi'ndedir. Buraya Kaş'tan tekne ya da Üçağız'dan kayıkla kolaylıkla gelinebilir. Karadan ise Kılıçlı'da bulunan Apollonia'yı görüp buraya ulaşılabilinir. Ele geçen sikkelerden, bir Lykia şehri olan Aperlai'nin tarihinin M.Ö. V. veya IV. yüzyıla www.alasayvan.net kadar inebildiği anlaşılmaktadır. İsindi, Simena ve Apololnia ile birlikte Lykia Birliği içinde bulunan Aperlai, aynı zamanda birliğin başı olarak da görülür.

  Deniz kenarından başlayan rekteaonal ve poligonal teknikteki surlar, aralıklı kulelerle takviye edilmiştir. Roma dönemine ait dikdörtgen bir alanı çeviren surlar yer yer görkemli bir görünüşe sahiptir.

  Surun dışındaki diğer kalıntılar Bizans ve sonrası dönemlerden kalmadır. Surun güney tarafı ise poligonal teknikte ve çok harap vaziyettedir. Bu yönde iki yanında kulelerle takviye edilmiş bir ana giriş kapısı da bulunuyordu. Kuzeybatı köşesinde bir kilise ve güneydoğu köşesindeki şapel dışında belirli bir yapı bulunmaktadır.

  Surun doğusunda hemen hepsi yuvarlak kavisli kapağa sahip çok sayıda www.alasayvan.net lahit bulunmaktadır. Bunların bazıları erken dönem surları ile sahil arasında yer alır. Böylece bu alanın daha sonra duvarlarla çevrilen şehre ait olduğu anlaşılmaktadır. Aperlai'nin rıhtımı ve buna bağlı yapılar bugün su altında kalmış olup deniz altındaki görüntüler yer yer izlenebilmektedir.


 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Antalya ile Dalaman arasında kalmış olan antik bir kenttir. Deniz yolu ile buraya gitmek en basit yoldur çünkü yolu güzel değil üstelik burayı görenlere göre burayı görmeden ölenler çok pişman olacaklarıdır.
+ Yorum Gönder