+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kıtalar ne zaman ayrıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kıtalar ne zaman ayrıldı
  Kıtalar Ne Zaman Ayrıldı ?


  Avustralya’da, Güney Amerika’da bulunan Megaraptor türü dinozor fosilinin yakın kuzeni bir dinozora ait kemiğin bulunması kıtaların birbirinden ayrılma zamanına ilişkin tezleri altüst etti.  k-talar-ne-zaman-ayr-ld-.jpg

  PARİS - 145-65 milyon yıl önceki Kretase (Tebeşir) döneminde yaşamış bu iki ayaklı dinozorlar arasındaki benzerlik, Güney Yarımküre’de bulunan Antarktika, Güney Amerika, Afrika, Madagaskar, Avustralya-Yeni Gine, Yeni Zelanda ve günümüzde kuzey yarım kürede bulunan Arap Yarımadası ve Hint Yarımadası’nı içine aldığı düşünülen dev kıta Gondvana’nın bir yanda Afrika ve Güney Amerika arasında, diğer yanda Antarktika, Madagaskar, Hindistan, Avustralya arasında 138 milyon yıl önce bölündüğü tezine gölge düşürdü.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi bilmiyorsanızda öğrenmiş olacaksınız dünya yedi kıtadan meydana gelmektedir. peki bu kıtalar mnasılö ve ne zaman oluştuğunu hiç merak ettiniz mi ; günümüz de kıtaların tam olarak ne zaman ayrıldıkları bilinmemektedir çünkü bir dinozora ait kemiğin bulunması kıtaların birbirinden ayrılma zamanına ilişkin tezleri altüst etti.
+ Yorum Gönder