+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Aktif volkanların dagılışı ile levha sınırları arasında nasıl bir ilişki vadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Aktif volkanların dagılışı ile levha sınırları arasında nasıl bir ilişki vadır
  Aktif Volkanların Dağılışı İle Levha Sınırları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

  Yeryüzünde yaklaşık 450-600 arasında aktif volkan yer almaktadır. Bu volkanların birçoğu denizlerin altında bulunur. Yeryüzünde volkanların dağılışını gösteren harita İncelendiğinde, volkanların da depremler gibi uzun ve dar kuşaklar hâlinde uzandığı görülür. Volkanların en yaygın olduğu kuşak “Pasifik Ateş Çemberi” adı verilen Büyük Okyanus çevresindeki kuşaktır. İkinci en belirgin kuşak ise Atlas okyanusunu baştan başa geçen kuşaktır. Ayrıca Akdeniz çevresi ile Doğu Afrika'da da önemli volkanlar bulunmaktadır.

  Volkanik kuşaklar yer kabuğunu oluşturan levhaların sınır*larında bulunur. Buralar, yeryüzünün zayıf ve çatlak sahaları olduğu için magma bu kesimlerde yeryüzüne ulaşır. Volkanların çoğu okyanus ortası sırtlarda ya da okyanus*ların kenarlarındaki dalma - batma alanlarında oluşur. İzlanda ve Azor adaları okyanus ortası sırtlarda oluşan volkan adalarıdır. Japonya, Yeni Zelanda, Endonezya, Filipinler, Karayip ve Aleut adaları ise Büyük Okyanus kıyılarındaki dalma - batma alanlarında oluşan volkanik adalardır.

  Aktif volkanların dagılışı.jpg
 2. Fatma
  Administrator

  Dünya üzerinde teşekkül etmiş ve devam etmekte olan volkanlar çıkardıkları lav ve parçaların yayılış şekline göre başlıca iki ana tipe ayrılır. Volkanlar değişik şekillerde olabilir. Sönmüş ve etkin olan volkanların çoğu koni biçimindedir.
+ Yorum Gönder


aktif volkanların dağılışı ile levha sınırları arasında nasıl bir ilişki vardır