+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Robinson Kruzo Adası Neresidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Robinson Kruzo Adası Neresidir?
  Robinson Kruzo Adası Hakkında Bilgi  Robinson Crusoe (Kruzo) Adası (İspanyolca Isla Robinsón Crusoe), Şili'nin Juan Fernández Takımadası'na ait, Büyük Okyanus'un güneyinde, Güney Amerika kıyılarının 674 km batısındaki bir adadır. Adanın ismi 1966 yılında Şili hükümetince Isla Robinsón Crusoe olarak değişitirilinceye kadar Isla Más a Tierra (Karaya daha yakın ada) adını taşıyordu.

  1704 yılında İskoç denizci Alexander Selkirk bu adada mahsur kalır ve 4 yıl 4 ay boyunca adada tamamen yalnız olarak yaşar. Yazar Daniel Defoe klasik romanı Robinson Crusoe (Kruzo)'da bu hikâyeden esinlenmiştir.

  Yaklaşık 500 ada sakininin büyük kısmı, San Juan Bautista adlı yerleşim yerinde yaşar ve Istakoz avcılığı ile turizmden geçimini sağlar. Ada halkı birkaç araca ve bir uydulu internet bağlantısına sahiptir. Birçok kez sadece ismi sebebiyle (Robinson Crusoe), yıllık birkaç yüz turist adayı ziyaret eder. Bunun yanı sıra I. Dünya Savaşı sırasında ada önünde batan Alman gemisi SMS Dresden batığı da, dalgıçlık için sevilen bir mekandır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Robinson kruzo adsının 1966 yılında önceki adı karaya yakın olan ada idi. ancak 1966 yılın da şili tarafından adı değişti ve robinson kruzo adını aldı. bu adada bilindiği gibi bir adam tam olarak 4 yıl boyunca bu ada da mahsur kalır hatta dünya ca ümnlü bir roman olan robinson cruso bu olaydan ilham alınarak yazılmıştır.
+ Yorum Gönder