+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Laos Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Laos Hakkında Bilgi
  Laos hakkında bilgi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Laos Hakkında


  Bangkok'da Laos ve Kamboçya elçilikleri yan yanda. Aynı gün içerisinde vizenizi alıp Vientiane, Laos’a gece otobüsüyle geçin. Geceleri yolculuk eder ve gündüz gezerseniz Vientiane, Vang Vieng ve Luang Prabang yapın, Phonsavan için o kadar yolu çekmenizi tavsiye etmem. Plain of Jars ilginç ama çok çok zamanınızı alacaktır.

  Maddi durumunuz uygunsa Luang Prabang'dan Siem Reap'a uçabilirsiniz. Vietnam Airlines ve Lao airlines uçuşları var, ancak fiyatlar pek de ekonomik değil diye biliyorum.

  Ya da Luang Prabang'dan otobüse binip direk Si Phan Don'a gidebilirsiniz, oradan da sınırı geçip Siem Reap'de Angkor Wat'ı görürsünüz. İlk gittiğiniz gün günbatımını, ertesi gün de tüm tapınakları gezip Phnome Penh'e geçin. Ölüm Tarlaları ve birkaç yeri gördükten sonra varsa yine gece otobüsü, yoksa ertesi gün Sihanoukville'ye geçin. Artık burada dinlenirsiniz. Tüm yukarıdaki program size yorucu gelmiş gibi görünebilir, umursamayın, Sihanoukville’de dinlenmenin keyfini çıkarırsınız.

  Tüm bu bölge ulaşımın çok kolay olduğu, gece ve gündüz otobüslerinin sık olduğu yerlerdir. Hani neredeyse canınız ne zaman istese çantanızı alıp yola çıkabilirsiniz. Uçak kullanmanızı tavsiye etmem. Gece otobüslerde rahat uyuyabilirsiniz. Hem yorgunluktan hem de otobüslerin konforlu olmasından dolayı. Koltukları yatan ve konforlu, yataklı denilen otobüsler de var. Vakit kaybetmeyin, ne kadar yorulursanız yorulun kendinizi 1 gün deniz kenarında kumlara attığınızda tüm yorgunluğunuza değdiğini fark edeceksiniz.

  Kuzey Laos'da çok güzel ve eğlenceli, Luang Prabang'da şelale ve mağara ziyareti, fil safarisi, köy ziyaretlerini, VangVieng'de tubingi, Vientiane'nin sade ve huzurlu havası, İstanbul Restoran'da yediğiniz leziz yemekleri, Angkor Wat'ın o mistik havasını soluduktan sonra dinlenirken bunları hatırlayacak ve ne güzel gezdiğinizi anımsayacaksınız.

  İşte ben bunları yapın derim. Günlerinizi ve yol programınızı şehre ilk gittiğinizde programlayın. Hemen bir acenteye uğrayıp otobüs saatlerini ve orada neler yapabileceğinizi öğrenin. Tavsiyelerini dinleyin.

  Sihanoukville'de otobüsle Bangkok veya Pattaya'ya geçebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa Koh Samed'e de uğrayın derim. Kamboçya ucuz ve oldukça ekonomik bir yer. Deniz ve sahil olayı Tayland’la kıyaslanamayacak derecede kötüdür. Ancak şahane günbatımlarına şahit olacaksınız. Kamboçya'da Angkor Wat dışında bir yer görmeseniz de çok şey kaçırmış olmazsınız.

+ Yorum Gönder