+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Maldivler Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Maldivler Hakkında Bilgi
  Maldivler hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Maldivler İle İlgili Bilgi

  Maldivler, Hint Okyanusu'nda ve Sri Lanka'nın güneyinde yer alan, Asya'daki en küçük bağımsız ülke. Hint Okyanusu'nda 1200 adet küçük adadan meydana gelen, 764 km. uzunluğunda, 129 km. genişliğinde bir adalar topluluğu. Adaların en büyüğü 13 kilometrekarelik bir alana sahip. Bütün alanın %99‘u denizle kaplı muhteşem güzelliği ile bilinen bu adacıklar, sayısız isimde ve türde balıklarıyla sualtı gözlem ve su sporlarıyla mükemmel bir tatil ülkesi. 'Son cennet' olarak da anılıyor. Son yıllarda, 'balayı tatili' turları buraya yönlendiriliyor. Çiftlerin hayalini süsleyen Maldivler, kristal mavisi sularla kaplı. Özel bir ilgi ve çekim alanı yaratan adaya,önceleri budizm hakim olsa da, bir arap gezgini olan Al-Bar Bari sayesinde ulaşan müslümanlık hızla ada halkı tarafından kabul görmüş. Sadece uçakla gidilebilen Maldivler'e vize alma zorunluluğu da bulunmuyor.. Adadaki bir tatil rüyadan da öte.. Renk cümbüşü ve hareketlilik dalgıçlıkla, sualtı fotoğrafçılığıyla uğraşan insanlar için de bulunmaz bir ortam yaratıyor

  Maldiv Şehir Rehberi

  Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin 2 temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir.

  Balıkçılık

  Maldiv ekonomisi yüzyıllardır bütünüyle balıkçılık ve diğer deniz ürünleri üzerine kuruludur. Balıkçılık ülke halkının ana mesleğidir ve
  balıkçılık sektörünün gelişmesine yönelik çalışmalar hükümetin özellikle öncelik verdiği bir iştir.

  1974 yılında geleneksel balıkçılığı makineleştiren "Dhoni" isimli balıkçı botu, balıkçılığın ve daha genel anlamda ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir kilometretaşı olmuştur. 1977 yılında Felivaru adasında bir Japon firmasının işbirliği ile balık konserve fabrikası kurulmuştur.

  Ev Endüstrisi

  Turizm sektörünün gelişmesi, ülkede geleneksel hasır dokuma, ahşap işleri, el işleri, halat yapımı gibi ev endüstri ürünlerinin gelişmesine de hız kazandırmıştır. Matbaacılık, PVC boru yapımı, tuğla yapımı, deniz motoru tamiri, giyim eşyası üretimi ve içme suyu şişeleme gibi sektörler de son zamanlarda gelişmektedir. Maldivler Turuköprüyle iki adayı birleştiren Hilton dışında, Maldivler'deki otellerin çoğu tek, küçük bir adaya yayılıyor. Dolayısıyla ziyaretçiler, kalabalıklardan uzak kalabilme şansını yakalıyor. Her adada ayrı konaklama imkânı olunca, seçenekler de sazdan yapılmış bungalovlardan klimalı ve uydu televizyonlu odalara kadar geniş bir yelpaze oluşturuyor. En popüler olanlarsa denizin üstüne yapılmış bungalovlar. Adalarda tuvaletler de farklı; kimisi deniz manzaralı, kimininse üstü açık. Bu geleneksel açık hava tuvaletlerine Maldiv halkı 'gifili' diyor. Bazı otellerde açık hava tuvaletlerinin bir de küçük bahçesi var. Düzenlenen özel gezilerle kimsenin yaşamadığı ıssız adalara gidebilir ya da yerlilerin yaşadığı adalara gidip geleneksel hayata tanık olabilirsiniz.

  Konum:
  Güney Asya 'da, Hint Okyanusunda atol grubu, Hindistanın güneyinde yer alırlar.
  Coğrafi konumu: 3 15 Kuzey enlemi, 73 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Asya
  Yüzölçümü: 300 km²
  Sahil şeridi: 644 km
  İklimi: tropikal
  Arazi yapısı: Beyaz kumsallar, düzlükler
  Deniz seviyesinden yüksekliği: 2,4metre en alçak noktası: Hint Okyanusu 0 m
  En yüksek noktası: Addu Atolu 2.4 m
  Doğal kaynakları: balık
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %13.33
  Daimi ekinler: %30
  Diğer: %56.67 (2005 verileri)

  Nüfus: 359,008 (Temmuz 2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %2.78 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 54.89 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 64.41 yıl
  erkeklerde: 63.08 yıl
  kadınlarda: 65.8 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 4.9 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  Ulus: Maldivli
  Nüfusun etnik dağılımı: Güney Hindistanlılar, Sinhalalılar, Araplar
  Din: Sünni Müslümanlar
  Diller: Maldiv Dhivehi (Sinhala lehçesi), İngilizce
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler


+ Yorum Gönder