+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Nikaragua Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nikaragua Hakkında Bilgi
  Nikaragua hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nikaragua İle İlgili Bilgi

  1502
  15 Eylül
  1821
  1987
  2003
  2006
  9 Ocak
  ABD
  ABD Virgin Adaları
  Amerika Birleşik Devletleri
  Tüm sitede araştır

  ??

  Nikaragua bayrağı
  Nikaragua, Amerika kıtası ülkelerinden biri. Kuzeyde Honduras, batıda Honduras, Orta Amerika'da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası 'ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras 'ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.
  Karayip Denizi, güneyde Antil Denizi olarak da bilinir. Büyük ve küçük Karayip adaları ve Orta ve Güney Amerika kıyılarıyla çevrilidir. Karayip adı, adalarda yaşayan Carib yerlilerinden gelir.
  Kostarika ve doğuda Pasifik Okyanusu ile çevrili olan Nikaragua, 10° 43’ ve 15° kuzey enlemleriyle 83° 09’ ve 87° 41’ batı boylamları arasında yer alır. Nikaragua Orta Amerika’nın yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en düşük olan ülkesidir.

  Korsika Kostarika Cumhuriyetii başkenti Sant José, nüfusu 3.161.000, yüzölçümü 51.100 km2, resmi dili İspanyolca, dini Hıristiyanlık.

  51.100 km2lik yüzölçümüyle El Salvador’dan sonra Orta Amerika’nın ikinci küçük ülkesi. Kuzeybatısında Nikaragua, güneydoğusunda Panama, güneybatı ve batısında Büyük Okyanus, doğusunda Karaib Denizi vardır. Karaib Denizi ile Büyük Okyanus kıyıları arasındaki uzaklık 120 ile 265 km arasındadır.

  Tarihi

  Kristof Kolomb, Karaib sahilleri yakınındaki küçü
  Orta Amerika ülkelerinden biri olan Nikaragua'nın başkenti 1.9 milyon nüfuslu Amerika Kıtası'nın kuzeyi ile güneyi arasında yer alan orta bölümü.
  Managua kentidir. Toplam nüfusu yaklaşık 5.9 milyon kişidir. 15 Eylül 1821 tarihinde kurulan ülkenin yönetim şekli Parlamenter cumhuriyettir. Resmi dilleri İspanyolca ve Miskito'dur

+ Yorum Gönder