+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Fildişi Kıyısı Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fildişi Kıyısı Iklimi Nedir
  Fildişi Kıyısı iklimi nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Fildişi Kıyısı İklimi Hakkında Bilgi

  Fiziki yapıdaki yeknesaklık iklimde de kendini gösterir. Ülke tropikal iklim kuşağındadır. Bölgelere göre çok az farklılıklar arz eder. Güneyde görülen sıcak ve nemli iklim biri yağışlı, diğeri kurak olmak üzere iki farklı mevsime sahiptir. Ortalama sıcaklığın 22-23°C arasında değişir.

  fildi-i-k-y-s-klimi.jpg


  Kuzeyde savan iklimi kendini göstermektedir. Bu bölgede de iki farklı mevsim görülür. Bunlar; biri kurak, diğeri nemli olan mevsimlerdir. Bu bölgelerde sıcaklık farkı güney bölgelerine oranla daha fazladır.

  Ortalama yükseklik 350 m olan ülkede bu görüntü batı sınırı civarlarında bozulur. Batı sınırında 1000 m civarında yüksekliğe sahip olan dağlar bulunur. Buradaki dağlardan Nimba Dağı 1845 m ile ülkenin en yüksek noktasıdır.

  Akarsular ülkenin ihtiyacına yetecek kadar boldur. Akarsular kuzey-güney istikametinde akarak Gine Körfezine dökülür. Genellikle 800 km civarında uzunluğa sahip olan en önemli dört nehri Cavally, Sasandra, Bandama ve Comoe’dir. Süratli bir akış hızına sahib olan nehirler, pekçok yerlerde çağlayanlar meydana getirirler. Bu sebepten de ulaşım için müsait değildirler. Fakat bazı bölgelerde tomruk nakliyatında büyük ölçüde yararlanılır.

+ Yorum Gönder