+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kanada Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kanada Iklimi Nedir
  Kanada iklimi kısa bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Kanada Iklimi Hakkında Bilgi

  Ülkenin en verimli ve yoğun yerleşimli kısmı doğudaki Büyük Göller-Saint Lawrence Nehri Vadisi'dir ve bu bölge Avrupalıların ilk yerleştiği bölge olma özelliğini taşır. Kuzeyindeki geniş Kanada Kalkanı, az topraklı, minerallerce zengin, çokça göl ve nehre sahip, son Buzul Çağı'nda aşınmış kayalık bir alandır ve Hudson Körfezi'ni çevreler. Yeryüzündeki tüm göllerin % 60'ı Kanada'dadır. Ülkede yaklaşık 2 milyon göl bulunmaktadır. Uzunluğu 2000 km. civarında olan St. Lorenz nehri başta olmak üzere Yukon, Columbia, Mackenzie gibi çok sayıda nehiri, aynı zamanda ülke içinde önemli bir ulaşım ve nakliye yolu olarak öne çıkarlar.

  kanada.jpg

  New Brunswick ve Yeni İskoçya, dünyanın en büyük gelgitlerinin gözlemlendiği Fundy Körfezi ile bölünmüştür.

  Ontario'nun batısındaki geniş, düzlük Kanada Bozkırları, Alberta ve Britanya Kolumbiyası eyaletlerini ayıran Kayalık Dağlar sıradağlarına kadar uzanır. Güney Britanya Kolumbiyası'nın iklimi ılımandır ve kışları ülkenin kalan kısmından çok daha yumuşak geçer.

  Kuzey Kanada bitki örtüsü kozalaklı ormanlardan tundralara ve en kuzeydeki Arktik kıraçlarına kadar değişkenlik gösterir. Kuzey Kanada anakarası, yeryüzündeki en büyük adalarından bazılarını içeren engin takımadalar ile kuşatılmıştır.

  Kışları ülkenin büyük bölümünde çok sert geçer, sıcaklık -30°C - -40°C 'ye kadar düşebilir (British Columbia ise istisnadır). Ancak, yazlar ılıktan gayet sıcağa kadar değişir, Montreal'de 30°C üstüne çıkarken Nunavut'ta 15°C civarında seyreder. Ülkede aynı anda dört değişik mevsim de yaşanabilir.

+ Yorum Gönder