+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Çek Cumhuriyeti Bayrağı Ve Anlamı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çek Cumhuriyeti Bayrağı Ve Anlamı Nedir
  Çek Cumhuriyeti bayrağı ve anlamı nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Çek Cumhuriyeti Bayrağı Ve Anlamı Hakkında Bilgi

  Bayrağın ana renklerini oluşturan kırmızı ve beyaz çok eski ulusal ve Bohemya bayrağında yer alan renklerdir. Yıllarca böyle kullanılan bayrağa hem Polonya bayrağı ile aynı özellikleri taşıması hem de Avusturya bayrağı ile aynı renklerde olması nedeni ile mavi bir kısım eklenme yoluna gidilmiştir. Bu fikri kimin gerçekleştirdği hakkında kesin bir bilgi yoksa da birçok araştımacı Jaroslav Kursa (1875 – 1950) adı üzerinde fikir birliğine varır.

  ek-cumhuriyeti-bayra-.png

  Çekoslovakya'nın bu yeni bayrağı 30 Mart 1920 yılında Çekoslovakya Millet Meclisi'nde (SR) onaylanarak resmî bayrak hâline getirilir. Bu zamandan başlayarak - II. Dünya Savaşı işgâl yılları hâriç- üç renkli Çekoslovak bayrağı kullanılmaktadır

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Çek Cumhuriyeti

  Yüzölçümü: 78.864 km2.
  Başkenti: Prag.
  Dil: Çekçe.
  Din: Hıristiyan (Katolik % 39, Protestan % 2.5 ve diğerleri/Ortodoks, Musevi).
  Para birimi: 1 Çek kronu=100 heller.
  Başlıca kentleri: Brno, Ostrava, Plzen, Olomuc, Liberec.Orta Avrupa’da devlettir. Karalarla kuşatılmış bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti; kuzeyden Almanya ve Polonya; doğudan Slovakya; batıdan Almanya; güneyden Avusturya ve Macaristan ile çevrilidir. Ülke toprakları, Bohemya ve Moravya-Silezya tarihsel eyaletlerinden oluşur.

+ Yorum Gönder


çek cumhuriyeti bayragı hakkında bilgi,  çek cumhuriyeti bayrağı