+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Fransız Sömürgesi Afrika ülkeleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fransız Sömürgesi Afrika ülkeleri Nedir
  fransız sömürgesi afrika ülkeleri nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Fransa'nın Sömürgesi Afrika Hakkında Bilgi

  Örnek mi?

  Burkina-Faso: Fransa'nın hakimiyeti genellikle güç kullanarak olmuştur.

  Cibuti: Müslüman halk, Fransız sömürgesini hiçbir zaman kabullenmek istemedi. Ancak Fransızlar müslümanların direnişlerini baskıyla ve zulümle bastırdılar.

  Çad: Fransızlar, 1917'de Çad'da dini hayatın yeniden düzenlenmesi konusunda Abese şehrinde bir sempozyum düzenleneceğini açıkladılar, bunu her tarafta ilan ettiler. 400 kadar bilim adamı sempozyumun düzenleneceği salona toplandı. Ancak çok geçmeden Fransiz güçleri salonu her taraftan sararak toplanan bilim adamlarının hepsini öldürdüler.

  Gabon: Fransızlar 1839'da, bir sömürge merkezi kurdular. 1958'de Fransız Milletler Topluluğu'na bağlı özerk bir sömürge statüsü verildi. 17 Ağustos 1960'ta da bağımsız bir ülke haline getirildi.

  Gine: Fransızlar, diğer Batı Afrika ülkelerinde yaptıklarını Gine'de de yaptılar. Halk işgal yönetimini hiçbir zaman benimsemedi. 2 Ekim 1958'de bağımsız devlet oldu.

  Kamerun: 1916'da Fransızlar ve İngilizler Kamerun'u işgal etti ve aralarında paylaştılar. Fransız ve İngilizlerin Kamerun üzerindeki hâkimiyetleri 20 Temmuz 1922'de Milletler Cemiyeti tarafından da onaylandı. Fransız Kamerunu denilen kısım 1 Ocak 1960'ta gerçekleştirilen bir referandum sonucunda bağımsızlığını elde etti.

  Komor Adaları: Fransa, 1 Ocak 1976'da Mayot Adası dışındaki adaların bağımsızlığı kabul etti. Ekim 1978'de devletin resmi adı "Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti" oldu.

  Moritanya: Moritanya halkı işgal yönetimine karşı sürekli mücadele etti. Fransa yönetimi, 5. Fransız Cumhuriyet Anayasası'nı kesinlikle reddeden Moritanya'ya Fransız Milletler Birliği içinde bağımsız bir üye statüsü verdi.

  Nijer: Nijer toprakları 19. yüzyılın sonlarında Fransız sömürgeciler tarafından işgal edildi ve 3 Ağustos 1960 tarihine kadar Fransız işgalinde kaldı. Fransız işgalciler, diğer Afrika ülkelerinde başvurdukları baskı uygulamalarına aynen Nijer'de de başvurmuşlardır.

  Senegal: 1958'de Fransız Uluslar Topluluğu'na baglı özerk bir cumhuriyet statüsü verildi.

  Tunus: 12 Mayıs 1881'de Fransız sömürgeciler tarafından işgal edildi. Fransızlar işgal ettikleri bütün diğer ülkelerde başvurdukları zulüm uygulamalarına burada da başvurdular. Bu zulme karşı bağımsızlık yanlısı örgütlenmeler ve bazı ayaklanmalar oldu. Ancak bütün bu ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırıldı. 20 Mart 1956'da bağımsız oldu.

+ Yorum Gönder