+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Astronotlar uzayda nasıl nefes alırlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Astronotlar uzayda nasıl nefes alırlar
  Astronotlar uzayda nasıl nefes alırlar..

  soluk alıp vermek önemlidir.buna sadece dünyada gereksinim duymayız.bu yüzden astronotlar uzayda oksijen tüplerine ihtiyaç duyarlar.oksijen tüplerinin daima yedekleri uzay gemisinde bulunur.tüpler bitince yedekleri uzay gemisinden alırlar
 2. Mesport
  Moderators

  Astronotlar uzayda nasıl haraket eder

  20 Temmuz 1969′da Neil Armstrong, kocaman uzay kıyafetinin içinde uzay modülünün merdivenlerinden aşağıya indi ve Ay yüzeyine ilk kez ayak bastı. Bu, insanoğlunun binlerce yıldır hayal ettiği bir şeydi. Armstrong’un söylediği sözler ise belki de söylenen en ünlü sözlerdi (herkes onun aslında “Bu, insan için küçük, fakat insanlık için dev bir adımdır” sanır. Çünkü “bir” kelimesi radyo iletimi sırasında kaybolmuştur. Bu dev adım sonunda mümkün oldu; çünkü bizi Ay’a götürecek bir roketin nasıl yapılacağını artık biliyorduk. Bizi Dünya atmosferinin dışına taşıyacak ve uzayın öldürücü etkilerinden cesur astronotları koruyacak kadar güçlü roketlerin yapılması binlerce yıl almış ve dünyanın en ünlü bilim adamlarının çalışmalarıyla mümkün olmuştur.

  1. Uzayda hava yoktur. Eğer uzay kıyafetinizde ya da roketinizde bir delik meydana gelirse göz bebekleriniz dışarı fırlayacaktır.

  2. Uzay ya dondurucu, öldürücü derecede soğuk olur ya da öyle sıcak olur ki eğer korunmazsanız kızarırsınız.

  3. Uzayda yerçekimi yoktur. Bu da düzgün bir şekilde hareket etmenin zor olduğu anlamına gelmektedir. (Uzayda uzun bir süre geçirdikten sonra dünyaya dönen astronotlar dengelerini sağlamakta güçlük çekmektedirler.) Ağırlıksız olmak aynı zamanda vücudunuza da korkunç zararlar verir:

  4. Aynı zamanda etrafta uçan asteroid (küçük gezegen), meteor (göktaşı) ve eski uydular vardı Tabii bir de öldürücü radyasyondan ve yanlış zamanda içine düşerseniz sizi yakmak için bekle Dünya atmosferinden de söz etmeye gerek yok herhalde.

  Uzayda yolculuk yapmanın tüm tehlikeli tarafları bir yana Ay üzerinde hayatta kalmak da zordur. Roketi tüm yiyecekleri, yakıtı, kıyafetleri, gerekli teçhizatı v nefes almanız için yüksek miktarda havayı taşımak zorundadır.
  998 yılında Ay’da 300 milyon ton donmuş su bulununca bilimadamları buna çok sevindiler. Bu NASA’nın bir Ay üssü kurma hedefinin gelecekte gerçekleşme ihtimalini artırmaktaydı. Fakat eğer Ay’a gitmek istiyorsanız sizi oraya götürecek bir roket yapma

  Uzay, Uzayda haraket,

 3. Şahin
  Devamlı Üye
  Uzay dediğimiz dünya dışı yerlerdir. Atmosferden çıktıktan sonra hava yoktur. Gezegenlerde atmosfer olmasına rağmen zehirli ve radyasyonlu gazlar bulundururlar. Astronotlar bu şekilde rahat nefes alamazlar. Oksijen yetersizliği var gezegenlerde. Uzay bşluğunda hava bulunmaz Astronotlar Özel bir tüp sırtlarında taşıyarak nefes alabilirler.
+ Yorum Gönder


astronotlar uzayda nasıl nefes alırlar,  astronotlar nasıl nefes alır,  astronotlar uzayda nasıl nefes alır,  uzayda nasıl nefes alınır,  uzayda nefes alınır mı,  uzayda nefes alabilir miyiz