+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Neptün Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Neptün Hakkında Bilgiler
  neptün nedir

  Neptün güneşe Plüton’dan sonraki en uzak gezegendir. Neptün’ün yörüngesi Plüton gezegenin yörüngesi ile kesiştiği için güneş etrafındaki turunun bir bölümünde Plüton gezegeninin arkasında kalarak güneşe en uzak gezegen olur. Fakat Plüton’a göre daha kısa süre arkada kaldığı için Güneşe en uzak ikinci gezegen olarak kabul edilir. Gezegenin bulunması tamamen matematiksel hesaplamalara dayanmaktadır. Uranüs gezegeninin yörüngesinde ki düzensizlikleri inceleyen Le Verriner 1845 yılında Uranüs gezegeninin yörüngesindeki düzensizliklerin daha dışarıdaki bir gezegenden kaynaklandığını buldu ve yaptığı hesaplamalar sonucunda elde ettiği koordinatları Galle adındaki astronoma bildirdi. Galle elindeki verilere dayanarak yaptığı çalışmalar sonucunda 1846 yılında Neptün gezegenini gözlemlemeyi başardı. Güneşe olan uzaklığından dolayı Neptün gezegeni hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat gezegenin yakınlarından geçen Voyager 2 uzay sondasından alınan bilgilere göre gezegen 22300 km lik yarı çapa sahiptir ve kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 17.24 saatte tamamlamaktadır.

  Neptün gezegeninin bilinen sekiz uydusu bulunmaktadır.Triton ve Nereid ana uydularıdır.Bunlardan 2000 km yarı çaplı Tirion 1846′da Lassel tarafından bulunmuştur. Gezegenin ikinci uydusu olan Nereid ise 1949 yılında Kuiper tarafından keşfedilmiştir. Nereid güneş sistemindeki en büyük dış merkezliliğe sahip olan uydudur. Bu neden uydunun Neptün’den uzaklığı 1.3×10 6 km ile 9.8×10 6 km arasında değişmektedir. Tüm büyük gezegenlerde olduğu gibi Neptün gezegeninin de çevresinde halkalar bulunmaktadır. Bu halkalar tam olarak ilk kez Voyager 2 uzay sondası ile gözlenmiştir. Le Verrier Adams Galle gibi halkaların isimleri gezegen hakkında çalışma yapmış olan kişilerin adlarından alınmıştır. En dıştaki halka olan Adams halkası dört halkanın sicim gibi burulmasından oluşmuştur. Yoğunluğu yüksek olan bu halkanın genişliği 1000 km kadardır.

  Solda Hubble Uzay Teleskopu ile elde edilmiş gerçek renklerinde Neptün ve uydularından en büyüğü olan Triton’un resmini görmektesiniz. Neptün atmosferindeki bulut bantları da belirgin şekilde gözükmekte.

  Neptün Özellikleri :
  Güneşe Olan Uzaklığı 4495060000 km
  Yarı Çapı 24764 km
  Kütlesi 102 x 10 24 kg
  Yoğunluğu 1638 kg/m3
  Atmosferik Basınç —-
  Sıcaklığı 46.6 K°
  Görünür Parlaklığı 7.9 m
  Güneş Etrafında Dönme Süresi 164.7 yıl
  Kendi Ekseninde Dönme Süresi 16.11 saat
  Dönme Hızı 5.43 km/sn
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Neptün Hakkında Bilgi

  Güneş’e uzaklık: 4.504.300.000 km
  Yörüngede dolanma süresi: 165 yıl
  Dönme süresi: 16,1 saat
  Ortalama bulut sıcaklığı: -173 C
  Yarıçap: 24.746 km
  Kütle: 17,13 Dünya kütlesi
  Uydu sayısı: 8
  Atmosfer bileşimi: %85 hidrojen, %13 helyum, %2 metan ve çom az miktarda öteki gazlar

  Uranüs gibi Neptün de 1846 yılında bir gezegen olduğu anlaşılmadan önce pek çok kişi tarafından gözlenmiştir. Matematiksel hesaplama sonucunda bulunmuş ilk gezegendir. Uranüs’ün daha uzaktaki bir cisim tarafından çekilmekte olduğu anlaşıldıktan sonra pek çok kimse bunun ne olabileceğini araştırmaya başlamıştı.

  Plüton’un yörüngesi bazen Neptününkiyle kesişip onun içine geçtiğinden Neptün bu durumlarda Güneş’ten en uzak gezegen haline gelir. 1999 ‘a kadar Neptün bu konumunu korudu. Neptün konusundaki hemen hemen tüm bilgilerimiz, Voyager 2 uzay sondasının 1989 yılında gezegene yakın geçişi sırasında elde edilmiştir. Güneş’e yeşil ve tekdüze Uranüs’ten daha uzak olduğundan astronomlar mani Neptün’ün o kadar da ilginç olmayacağını düşünüyorlardı.

  Ama Voyager 2, Neptün’ün Güneş sistemindeki en güzel gezegenlerden biri olduğunu gözler önüne serdi. Voyager 2, Neptün’e ulaşmadan önce, Dünya’dan yapılan gözlemler sonrasında gezegenin bir dizi yay ya da yarım halkalarla çevrili olduğu düşünülüyordu. Uzay aracı beş tam halka buldu, ama halkalar o kadar koyu renkliydi ki ancak uzay aracının kameraları ile görülebiliyorlardı. Daha önceden görülüdüğü düşünülen yayın ise en dış halkadaki bir madde kümesi olduğu anlaşıldı. Neptün ‘ün ana uyduları Triton ve Nereid ‘dir. Triton olağandışı bir uydudur. 2705 km çapındaki uydu, Neptün ‘ün çevresinde ters yönde dolanır. Yüzeyinin büyük bölümü parlak ve düzgündür. Güney kutbunda pembe renkli bir buz kütlesi olan uydunun ince bir atmosferi vardır.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Güneş'e uzaklık sırasına göre sekizinci gezegen. Çok uzakta bulunan, çıplak gözle görülemeyen, bu yüzden de, tıpkı Uranüs ve Plüton gibi, uzun süre astronomlar tarafından varlığı fark edilmeyen Neptün'ün yeri, 1845'te ve 1846'da İngiliz astronomu John Couch Adams ile Fransız astronomu Urbain Jean Joseph Leverrier tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak, Uranüs'ün yörüngesindeki düzensizlikleri açıklayabilmek amacıyla hesaplandı. Adams'ın ulaştığı sonuçlarla, o dönemin İngiltere'sinde pek ilgilenilmemesine karşılık, Leverrier'ninkiler, hemen büyük ilgi uyandırdı: Berlin gözlemevinin yöneticisi Galle, teleskopunu belirtilen yöne doğrulttu ve aranılan gezegeni buldu. Soluk renkli bu küçük diske, “Neptün” adı verildi.

  Yörüngesi, Güneş sisteminin merkezinden 4.500 milyon km uzaklıkta olan Neptün'de bir yıl 165 Yer yılı, bir günse 14 saat sürer. 1969'da yapılan ölçümlere göre, çapı 50.000 km, hacmi Yer'inkinden 65 kat çoktur; ama oluştuğu gereçlerin hafifliği nedeniyle, kütlesi Yer'inkinden ancak 17 katıdır.

  Neptün'ün iç yapısı henüz bilinmemekte, ama büyük bölümleri hidrojenden oluşan büyük gezegenlerinkine ve Jüpiter'inkine çok benzediği düşünülmektedir. Yerden bakıldığında mavimsi renkli bir disk gibi görünür; bu renk, atmosferindeki dış tabakaların çok kalın bir hidrojen tabakası içinde seyrelmiş metan bakımından zengin olmasının sonucudur.

  Neptün'ün yüzeyinde en yüksek sıcaklıklar 220° C'a yaklaşır ve astronom A. Dollfus, gezegenin üstünde, hareketsiz gibi görünen düzensiz lekeler gözlemiştir. Buna dayanılarak, her şeyin don olayı nedeniyle hareketsizleştiği ve atmosfer akımları bulunmadığı sanılmaktadır. Gezegenin göğünde, Triton ve Nereid adları verilen, çok soluk renkli 2 ay vardır; daha büyük olan birincisinin boyutları Yer'in uydusu Ay'ınkinden büyüktür.

  1989'da ABD uzay sondası Voyager 2, Neptün'e 5.000 km yaklaşmış ve kameraları, atmosfer olaylarıyla ilgili bazı bilgiler (“Büyük Kara Leke” adı verilen çok büyük fırtına sistemi, vb.) göndermiştir.

+ Yorum Gönder


neptün hakkında bilgi