+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Kuyruklu yıldız nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kuyruklu yıldız nedir
  Kuyruklu yıldız nedir, Kuyruklu yıldız ne demek


  Gökyüzünde zaman zaman parlak bir baş ve uzun bir kuyrukla gözlenen bu gök cisimlerine kuyrukluyıldız adı verilir.
  Gökyüzünün herhangi bir yerinde aniden gözlenen bu gök cisimleri geçmişte dehşet, korku ve batıl inanç nedeni olmuştur. Kuyrukluyıldızlar Güneş etrafında elips, parabol ve hiperbol yörüngeler üzerinde hareket eder. Yörüngeleri parabol ve hiperbol olan kuyrukluyıldızlar Güneş etrafında dolaştıktan sonra uzayın karanlığında kaybolur. Yörüngesi elips olanlar düzgün aralıklarla tekrar görülür. Böyle kuyrukluyıldızlara dönemli kuyrukluyıldız adı verilir. Bugün 100′den fazla dönemli kuyrukluyıldız bilinmektedir. Bunların dönemleri 33 ile 10000 yıl arasında değişir.

  Buz, toz ve kaya parçalarından oluşan kuyrukluyıldız çekirdeği kirli bir kartopunu andırır. Orta büyüklükte bir kuyrukluyıldızın çekirdek çapı bir kaç kilometreden daha büyük değildir. Çekirdek Güneşten çok uzaklarda uzayın dayanılmaz soğuğunda ömrünün büyük bir kısmını sanki uykuda geçirir. Kuyrukluyıldız, Güneş yakınlarına geldiğinde yüzey tabakalarının sıcaklığı yapısında bulunan buzu bozmak için yeterli derecede artar. Bir maddenin doğrudan doğruya katı yani buz durumdan buhara dönüşmesi olan bu bozulma işlemi o cismin ısınması ile gerçekleşir. Bu etkinlik çekirdeği çevreleyen ve baş olarak tanımlanan gaz ve toz bulutunun oluşmasına neden olur. Saniyede bir kaç yüz metrelik hızlarla çekirdekten uzaklaşan atom ve moleküller bu yapıyı oluşturur. Çekirdekten akarak uzaklaşan gaz, sürtünme kuvvetleri nedeniyle toz parçacıklarını da beraberinde sürükler. Baş genellikle çekirdekten itibaren on bin kilometre ile bir milyon kilometreye kadar uzanabilir. Kuyrukluyıldız Güneşe iyice yaklaştığında başın yanı sıra Güneşe ters yönde bir de kuyruk oluşturur. Güneş kuyrukluyıldızın başındaki toz ve gazları projektör gibi aydınlatarak, kuyrukluyıldızı görünür duruma getirir. Güneşten gelen yüksek enerjili morötesi ışınım fluoresans gibi ışık üreten diğer mekanizmalarında devreye girmesini sağlar.

  İKEYA-ZHANG KUYRUKLUYILDIZI
  Kuyrukluyıldız ilk kez deneyimli kuyrukluyıldız avcısı Japon İkeya Kaoru ve Çinli Daqing Zhang tarafından gözlendi. Halen Kuzey yarıküreden küçük teleskoplarla gözlenebilen kuyrukluyıldız Güneşe en yakın konumuna 18 Mart günü (75.8 milyon km), Dünyaya en yakın konumuna da 28 Nisan (60.5 milyon km) günü erişecek. Yörüngesini yanda gördüğünüz kuyrukluyıldızın yörünge hesapları her 500 yılda bir kuyrukluyıldızın Güneşin etrafında bir tur attığı tahminlerini kuvvetlendirmekte. 1532 ve 1661 yılında gözlenenen parlak kuyrukluyıldızlardan birinin bu kuyrukluyıldız olabileceği düşünülmekte. Parlaklık tahminleri parlaklığının ışık kirliliğine uğramış yerleşim bölgelerinden bugünlerde çıplak gözle görülebilmesi için yeterli olamayacağı yönünde. Tabii yeni sürprizler olmazsa. C/2000 WM1 ( LINEAR ) kuyrukluyıldızı gösterdiği ani parlaklık artışları ile Güney yarıkürede geçtiğimiz günlerde görsel bir şölene yol açtı. İkeya-Zhang kuyrukluyıldızı akşamları Güneş battıktan sonra Batı-Kuzeybatı yönünde küçük teleskoplar ve el dürbünleri ile gözlenebilecek parlaklık ve konumda. En parlak durumuna Güneşe en yakın olduğu günlerde Mart ayının ortalarında ulaşacak. O tarihlerde ne yazik ki oldukça alçak ufka yakın bir gök cismi olacağı için yerleşim yerlerinden gözlemi neredeyse olanaksız gibi.Gözlem alanını mutlaka ışık kirliliğinden uzak olabildiğince karanlık bölgelerde seçmek gerekmekte.

  DİĞER KUYRUKLU YILDIZLAR

  Hale-Bopp Kuyruklu yıldızı
  Shoemaker-Levy kuyrukluyıldızı

  Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı

  Halley kuyrukluyıldızı

  Ikaye-Zhang kuyrukluyıldızı
 2. Ziyaretçi

  çok işime yaradı saolun
+ Yorum Gönder


kuyruklu yıldızlar hakkında bilgi,  hakkinda bilgi nedir kuyruklu yildiz,  kuyruklu yıldız nedir,  kuyruklu yıldız hakkında bilgi,  kuyruklu yıldız hakkında kısa bilgi,  kuyruklu yıldızlar hakkında kısa bilgi