+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Madencilikte Uzay Dönemi Başlıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Madencilikte Uzay Dönemi Başlıyor
  Madencilikte Uzay Dönemi Başlıyor


  Sinema yönetmeni James Cameron ile internette bir arama motorunun 2 yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup Amerikalı işadamı "göktaşlarından maden işletmek" fikrini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Amerikalılar, bu amaçla bir şirket kurdu.

  Göktaşlarında, milyarlarca dolar değerinde platinyum ve altın gibi nadide madenlerin bulunduğu belirtiliyor.

  Hayalleri zorlayan bir projeye imza atan Amerikalı girişimciler, Gezegensel Kaynaklar isimli bir şirket kurdu.

  Bir şirket yetkilisi, “Gezegensel Kaynaklar şirketi uzayın kaynaklarını insanlığa açmayı amaçlıyor. İster göktaşlarındaki su, ister stratejik maden olsun, bütün bunlar bol miktarda sağlanabilecek” diyor.

  Uzay madencilik şirketinin ilk müşterilerinin NASA ve diğer bilimsel araştırma enstitülerinin olması bekleniyor.

  Göktaşları üzerindeki kaynakların keşfi için özel bir uzay teleskobunun 2 yıl içinde yörüngeye çıkarılması planlanıyor. 10 yıl içinde de göktaşlarında maden çıkarma işlemine başlanması hedefleniyor.

  Kurulacak istasyonlarda su elde edilmesinin yolları da aranacak. Suyun, uzaydaki en değerli kaynak olduğunu belirten şirket yetkilileri, NASA ve uzaya fırlatılan araçlara su satmayı planlıyor.

  Şirket yetkisi, bu konuda, “Göktaşları birkaç yüz metre ısıtılırsa, su elde edebiliriz. Bu suyu tanklara doldurup, dünyada, ayda, uzayda satabiliriz. Göktaşlarındaki toz tabakasını radyasyona karşı kalkan olarak kullanabiliriz. Elde ettiğimiz nadide madenleri uzayda inşaatlarda kullanabiliriz” şeklinde konuştu.

  Suyun, hidrojen ve oksijeninin ayrıştırılmasıyla, roket yakıtı elde edilebileceğini belirten şirket yetkilileri, 2020 yılına kadar, uzayda, NASA'nın araçlarının da yakıt ikmali yapabileceği istasyonların gerçek olabileceğini belirtiyor.

  Uzaya gönderilecek maden arama aracı için şimdiye kadar ne kadar para toplandığı konusuna ise açıklama getirilmedi.

  Projenin hayata geçirilebilmesi için milyonlarca, hatta milyarlarca dolar kaynağa ve ileri teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  uzay madenciliği hayalleri biraz zorlayabilir. ama bir düşünün ayda kazı araçları ve maden kazıyor. ya da marsta kazı araçları ve kepçeler çukur kazıp maden arıyor. ya da maden bulmak için TNT patlatıyorlar. biraz tuhaf gibi gelse de bunların 30 yıl içinde olması bekleniyor.
+ Yorum Gönder