+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Dünyaya en yakın karadelik nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyaya en yakın karadelik nerededir
  Dünyaya en yakın karadelik nerededir

  Dünyaya en yakın karadelik

  Amerikalı gökbilimciler, M100 galaksisi içinde 30 yıldır çalıştıkları bir cismin kara delik olduğundan emin olduklarını söylüyor.

  Bu gözlemin genel kabul görmesi halinde, bu dünyaya en yakın ve en genç kara delik olarak kayda geçmiş olacak.

  Karadeliğin dünyaya uzaklığı 470 milyon kilometreden fazla.

  Ancak, NASA ekibi, dünyevi ölçülere göre çok uzak gelen bu mesafenin evrenin büyüklüğüyle kıyaslandığında dünyanın arka bahçesi gibi bir mesafe olduğunu söylüyor.

  X ışınları altında parlak olarak gözlenebilen uzay cismi, 1979 yılında bir yıldız patlamasının meydana geldiği yerde bulunuyor.

  Bu patlama yaklaşık 30 yıl önce gözlenmiş olmasına rağmen, görüntülerin dünyaya ulaşma süresi göz önüne alındığında, patlamanın 50 milyon yıl önce meydana gelmiş olabileceği tahmin ediliyor.

  Süpernova kalıntısı olan SN 1979C, ABD uzay ajansının uydusu ve Avrupa Uzay Ajansı'nın XMM-Newton gözlemevinden ve Alman uzay aracı Rosat tarafından 31 yıldır gözleniyordu.

  Ancak, bu cismin yüksek ihtimalle bir kara delik olabileceğine dair gözlem NASA'nın Chandra adlı merkezinde yapıldı.

  Tüm gözlemlerde, cisimden gelen X ışınlarının kaynağının 1995 yılından bu yana belirli bir boyutta sabitlendiği ve bunun da cismin kara delik olduğuna işaret ettiği bildiriliyor.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  dünya ya 470.000.000 kilometre uzakta olduğu tahmin edilen genç bir kara delik bulunmakta. bu genç kara delik ölü bir yıldızın patlaması sonucu oluştuğu düşünülüyor. aslında bu mesafe evrenin büyüklüğüyle kıyaslanırsa dünyanın arka bahçesi gibi bir mesafe.
+ Yorum Gönder