+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Dünyanın günlük hareketinin sonuçları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın günlük hareketinin sonuçları nelerdir
  kısaca dünyanın günlük hareketinin sonuçları nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Dünyanın günlük hareketinin sonuçları

  1. Gece ve gündüz ardalanır.
  2. Güneş ışınlarının gün içerisinde yere düşme açıları değişir. Sabah ve akşam güneş ışınları eğik, öğlen vakti ise en yüksek açıyla gelir.
  3. Gölge boyları ve yönleri değişir.

  4. Günlük sıcaklık farkları oluşur. Gün içerisinde en yüksek sıcaklıklar öğleden sonra görülürken, en düşük sıcaklıklar da güneşin doğduğu andır.

  5. Gün içerisinde basınç değişimleri oluşur. Bunun sonucunda günlük (meltem) rüzgârlar oluşur.

  6. Kurak ve yarı kurak bölgelerde taşlarda mekanik çözülme gerçekleşir.

  7. Merkezkaç (coriolis) kuvveti oluşur. Bunun sonucunda;Sürekli Rüzgârların ve okyanus akıntılarının yönlerinde sapmalar meydana gelir.

  8. 30 ve 60 enlemleri civarında dinamik basınç merkezleri oluşur.

  9. Yerel saat farkları meydana gelir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Bilindiği gibi Dünya’nın pek çok hareketi vardır. Dünya’nın günlük hareketleri göz önünde bulundurulursa bir çok sonuca varılabilir. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesini tamamladığı süreye bir gün denir. Bu hareket Dünya’nın günlük hareketidir. günlük hareketi insanlar fark edemez çünkü Dünya atmosfer ile birlikte döner ve atmosferle Dünya aynı hızda hareket etmiş olur. Zaten Dünya’nın dönüşünün fark edilmesi insanlarda rahatsızlık yaratabilir ve baş dönmesine yol açabilirdi.

  Dünya’nın günlük hareketi sonucu gece ve gündüz oluşur, bu oluşum içinde güneş ışınları Dünya’ya farklı açılarda düşer. Bu nedenle de günlük olarak sıcaklık farkları oluşur. Dünya dönerken Dünya üzerindeki noktalar farklı zamanlarda Güneş ışığıyla karşılaşır ve bundan dolayı yerel saat farklılıkları oluşur. Yani Türkiye’de gündüzken Amerika’da gece olur. Ayrıca Güneş’in gün içinde değişik açılarla Dünya’ya düşmesi ile cisimlerin gölge boyları da değişir. Öğle vaktinde gölgenin en kısa halini görürüz, ikindi saatlerinde gölge boyu uzar

+ Yorum Gönder