+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Dünya'nın Radyasyonu Ölçüldü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Dünya'nın Radyasyonu Ölçüldü

  Dünya'nın Radyasyonu Ölçüldü


  Bilim insanları ilk kez Dünya'nın tabii olarak yaydığı radyasyonu ölçtü. Japonya'da kurulan bir merkezde bilim insanları, nükleer çürümenin Dünya merkezindeki ısıya katkısını araştırıyordur.


  Dünya'nın merkezinde açığa çıkan ısı, üst katmanlardaki sıvı demiri tetikliyor ve böylece manyetik alanlar oluşuyor. Dünya'nın merkezinde üretilen ısının kaynağı, bilim insanları için hala bir soru işareti. Sondaj kuyularında yapılan incelemelerden Dünya'nın merkezinde 30 ila 44 terawatts ısı çıkardığı tahmin ediliyor.


  Bilim insanları bu ısının önemli bir kısmının radyoaktif elementlerin çürümesinden gerçekleştiğini tahmin ediyor. Dünya'nın toplam içerdiği uranyum ve toryum kütlesini hesaplayan jeologlar, radyoaktivitenin Dünya ısısının 19 terawatt'lık bölümünü ürettiğini düşünüyor.
  SIR KÜPÜ â€˜ANTİ-NÖTRİNO'LAR

  Dünya'nın merkezindeki radyoaktif oluşumlar hakkında daha güçlü yargılara varmanın en sağlıklı yolu anti-nötrino adı verilen parçacıklardan geçiyor. Bu parçacıklar, nötrino denen yüksüz ve ağırlıksız partiküllerin anti-maddesi sayılıyor. Anti-nötrinolar uranyum ve toryumun çürüyerek kurşuna dönüşmesi sonucunda açığa çıkıyor. Bilim insanları şöyle düşünüyor; “eğer anti-nötrinolar Dünya'nın merkezinde bir yerlerde meydana geliyorsa, o halde ulaşılabilir olmalılarâ€, çünkü anti-nötrinolar maddelerin içinden geçebiliyor.

  Anti-nötrinolar katmanların ve mantonun da nükleer kompozisyonu konusunda ipuçları verecek. Anti-nötrino sayım çalışmalarında bilim insanları gelecekte çoklu detektörlerden oluşan bir ağ kurarak parçacıkların tam olarak kaynağını tespit edebilecek.
  KAMLAND ANTİ-NÖTRİNO DETEKTÖRÜ

  Japonya'daki Kamioka kentindeki KamLAND adlı anti-nötrino detektörü, bir süredir anti-nötrino tespitleri yapıyordu. Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, Dünya'nın merkezinden saniyede santimetre kare başına 16.2 milyon anti-nötrino fışkırdığını tespit etti.

  Ancak bu tespite göre, bu yükte anti-nötrino üreten radyoaktivitenin Dünya'nın merkezinde 60 terawatt'lık bir ısı yaratabilecekken, açığa sadece 24 terawatt çıkması, bilim insanlarının kafasını karıştırıyor. Bu sonuca ilişkin olarak, KamLAND ekibinin başı Hawaii Universitesi uzmanı John Learned, anti-nötrino ölçümleri konusunda henüz yolun olduklarını vurguluyor.

  Anti-nötrino hesaplamaları Dünya'nın çekirdeğindeki ısıyı meydana getiren radyoaktif oluşumları açıklayacak. Çekirdekten yayılan ısının başka nedenleri de var, örneğin sıvı demir ve nikelin kristalizasyonu ısının artmasına katkıda bulunuyor.
 2. Ziyaretçi

  dünyamız yaşlandı artık neler yapsak işe yaramaz
 3. Şahin
  Devamlı Üye
  Dünyanın ömrü azaldı. Kendi üzerinde bulunana insanların ürettiği maddelerden dolayı radyasyon miktarı giderek artıyor. Kaynakların azalmasıyla Diğer gezegenlere yönelmekteyiz. Ama diğer gezegenlerde radyasyon miktarı çok yüksek olduğu için şimdiki teknoloji buna bir çözüm üretiyor. Radyasyon çok tehlikeli bir kimyasal özelliktir. direk hücrelerimizin içine girip DNA dizilimini etkiler.
+ Yorum Gönder