+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Vitaminlerin Önemi, Vitaminlerin Görevleri ve Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Vitaminlerin Önemi, Vitaminlerin Görevleri ve Faydaları
  Vitaminlerin Önemi, Vitaminlerin Görevleri ve Faydaları

  Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan organik maddelerdir. Kalori içermezler. Vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.

  Vitaminlerin Önemi.jpg

  Vitaminler olmadan pek çok hayati fonksiyon yerine getirilemeyeceğinden dolayı vitaminlerin insan vücudu için önemi tartışılmaz. Bu nedenle, vitamin eksikliği yaşamamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenmede vitaminlerin önemi büyüktür. Vitaminler, erime özelliklerine göre:

  Yağda Eriyen Vitaminler ve Suda Eriyen Vitaminler olarak ikiye ayrılır.

  Yağda Eriyen Vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir ve bu vitaminler vücutta depo edilebilir.

  Suda Eriyen Vitaminler ise B grubu vitaminler ve C vitaminidir. Bu vitaminler vücutta yeterince depolanmadığı için besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.

  Bu bölümde Vitaminler Nelerdir? Vitaminlerin Önemi, Faydaları, Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur? Vitamin Eksikliği ve Vitamin Eksikliğindeki Hastalıklar, Günlük Vitamin İhtiyacı Ne Kadardır? gibi Vitaminler hakkında pek çok soruya yanıt bulmaya çalışacağız.
 2. Ziyaretçi

  Vitaminlerin Görevleri,Vitaminler Ne iş Yapar,Hangi besinde Ne v
  VİTAMİN A: D ve E vitaminleri gibi yağda çözülen bu vitamin, hücre büyümesi için önemli. Mukoza tabakaları ile gözlerin faaliyetini sağlıyor. Cilt ve vücut dokularının sağlıklı olmasını, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Birçok kanser türüne karşi koruyucudur, antioksidandır ve karanlıkta görmeyi sağlar. Karaciğer, böbrek, yumurta, buğday, mantar, baklagiller, fasulye, fıstık, ceviz

  VİTAMİN B1: Karbonhidratlardan enerji üretimi, beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gerekli. Vücudun proteinleri kullanabilmesini sağlar

  VİTAMİN B6: Protein sindirimi, beyin fonksiyonları, hormonların üretimi için gerekli. Seks hormonlarını dengeler. Deprosyana karşı etkili. Alerjik reaksiyonları engeller

  VİTAMİN K: Kanın pıhtılaşmasını sağlar

  VİTAMİN C: Vücudun direncini artırıyor, diş, kemik ve kan damarlarının sağlıklı olmasını sağlıyor. Hücre solunumuna etki ediyor. Ayrıca demirin vücutta değerlendirilmesine yardımcı oluyor. Özellikle kış aylarında ve ateşli hastalıklarda, kronik ishallerde vücudun C vitamini artıyor.

  VİTAMİN D: D Vitamini: Kemikler için vazgeçilmez bir vitamin. Eksikliği raşitizme yol açıyor.

  VİTAMİN E: Vücudun su ve yağ birikimini ayarlıyor. İşlemden geçmemiş yağlar, buğday, mısır, ayçiçeği, fıstık, susam, soya yağları, zeytin yağı, balık yağı, fındık, badem, ton balığı, sardalya, somon, patates, yumurta sarısı, domates, koyu yeşil renkli sebzeler başa dön

  B-2 vitamini: Protein, yağ ve karbonhidratların bünyede işlenmesini sağlıyor; yani enerji açısından önemi çok büyük. Ayrıca alyuvarların oluşumu için de çok yararlı. Bu vitamin gözlere ve deriye de sağlık veriyor.

  B-6 vitamini: Tüm metabolizma için vazgeçilmez bir vitamin. Özellikle sinir sistemi üzerinde etkili. Proteinin vücutta değerlendirilmesini de sağlıyor.

  Folik asit: Hamilelikte bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için hayati önem taşır. Yetişkinlerde beyin ve sinir sistemi fonksiyonları, protein kullanımı ve kan hücreleri yapımı için gerekli.

  Kalsiyum: Dişlerin ve kemiklerin güçlü olmaları için öncelikle kalsiyum gereklidir. Kalsiyum aynı zamanda kalp atışlarını düzenler, kanın gerektiği gibi pıhtılaşmasını sağlar, kaslar ve sinirler için yararlıdır. Kalsiyum kan basıncının yükselmesini ve kalın bağırsak kanserini önleyebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre her on kadından sekizi, bol miktarda kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenmek istemiyor. Hamilelik, bebeği anne sütüyle emzirme, menopoz, kafeinli içecekler vücuttaki kalsiyum miktarını azaltır süt ve sütlü besinler, mısır, sardalya balığı, kalamar, ıstakoz ve brokkoli bol miktarda kalsiyum içeren besinlerdir.  Kiraz: B1, B2, A, C vitaminleri ve malik asit.
  Hindistan cevizi: A, C vitaminleri.
  Kestane: A, B, C vitaminleri.
  Lahana: A, B1, B2, B6, C, E, K, P vitaminleri.
  Bakla: A, B1, B2, C, E, K vitaminleri
  İncir: A, B vitaminleri
  Çilek: A, B1, B2 C vitaminleri
  Mısır: A, B1, B2, E, K vitaminleri.
  Ağaç çileği: A, B, vitaminleri.
  Limon: B1, C, P vitaminleri
  Mandalina: A, B, C vitaminleri
  Kayısı: C vitamini
  Ananas: A, B1, B2, C vitaminleri
  Badem: B1, B2 vitaminleri
  Elma:A, B1, B2, C vitaminleri
  Nar: B1, C vitaminleri
  Kavun: A, B1, B2, C vitaminleri
  Arpa: B vitamini.
  Patates: A, B1, C vitaminleri
  Şeftali: A vitamini
  Domates:v A, B1, B2, C vitaminleri
  Maydanoz: A, C, K vitaminleri
  Erik: A, B1, B2, C vitaminleri
  Frenküzümü: C vitamini ve malik asit.
  Kereviz: A, B1, B2, C, K vitaminleri
  Ispanak: B1, B2, C, P, K vitaminleri
  Üzüm: A, C vitaminleri
  Enginar: C vitamini
  Su teresi: A, C, D vitaminleri
  Havuç: B, C, D, E vitaminleri
  Semizotu: C vitamini
  Roka: C vitamini
  Ayva: C vitamini
  Mercimek: Tüm B vitaminleri
  Ayı üzümü: A, C vitaminleri
  Avakado: A, D, e vitaminleri
  Pazı: A, C vitaminleri
  Biber: C (çok miktarda), B, B2, E vitaminleri

 3. Ziyaretçi
  güzel bir site ödevlerimi hep bu siteden yapıyorum
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Vitaminler yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Vitaminlerin vücudumuzda bir çok görevi vardır. Vitaminler vücudumuz için çok gerekli olmalarına rağmen vücutta depo edilememekte gerektiği kadar kullanıldıktan sonra fazlası dışarı atılmaktadır.

+ Yorum Gönder


vitaminlerin önemi görevleri ve faydaları