+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Mitoz bölünme hazırlık evresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mitoz bölünme hazırlık evresi
  Mitoz bölünme hazırlık evresi

  Vücut hücrelerinde meydana gelir. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Organizmanın büyümesi ve yaraların onarılması mitoz bölünme sayesinde olur. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.
  Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler.

  Mitoz bölünme hazırlık evresi.jpg
  Mitoz bölünmenin evreleri
  Mitoz bölünme iki kısımda meydana gelir.
  1) Çekirdek bölünmesi
  2) Stoplazma bölünmesi

  ,
  1. Interfaz
  Canlının normal yaşam evresidir. Kromatin iplik kısalıp kalınlaşarak kromozomu oluşturur. DNA kendini eşler. Böylece kromozom miktarı iki katına çıkar.


  2. Profaz
  Profaz safhasında sentrozomlar arasında iğ iplikleri oluşur. İğ iplikleri, kromozomların hücrenin ekvatorunda (ortasında) durmasını veya kutuplara çekilmesini sağlarlar. Bu safhada kromozomlar kısalıp, kalınlaşarak çekirdek zarına yaklaşırlar. Bu evrede her koromozom iki kromatitten oluşur. Bu koromatitlere "kardeş kromatit" denir. Çekirdekçik ve çekirdek zarı erir, çekirdek kaybolur. (30 - 60 dk)


  3. Metafaz
  Bu safhada kromozomlar hücrenin ekvatoral düzlemine dizilirler. Bu safhanın en önemli özelliği bir kromozomun kardeş kromatitlerinin karşı karşıya bulunmasıdır. (2-6 dk)


  4. Anafaz
  Kardeş kromatitler birbirinden ayrılarak karşılıklı kutuplara çekilir. Ve artık bu kromattitler kromozom olarak adlandırılır. Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığında anafaz bitmiştir. (3-15dk)

  5. Telofaz
  Kromatidler uzayarak kromatin iplik durumuna geçerler. İğ iplikleri kaybolur. Çekirdekçik ve çekirdek zan olu*şur. Böylece çekirdek oluşmuş olur
 2. Zahra
  Üye

  Ana Hücrenin bölünüp iki yeni hücreye bölünmesi olayına Mitoz Bölünme denir. Mitoz Bölünmesi Zigottan sonra oluşmaktadır ve hücre döngüsünün bir parçasıdır. Mitoz da her hücre çekirdeğinde kromozomlar kendini eşler.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Mitozda hazırlık evresinde DNA kendini eşler.hazırlık evresinde protein sentezi ATP üretimi vb. metobolik olaylar hızlıdır.
+ Yorum Gönder


mitoz bölünme hazırlık evresi,  mitoz bölünme interfaz evresi,  mayoz bölünme evreleri,  hazırlık evresi nedir,  İNTERFAZ EVRESİ,  mitoz bolunme hazirlik evresi