+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Mitoz bölünme canlılarda neyi sağlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mitoz bölünme canlılarda neyi sağlar
  Mitoz bölünme canlılarda neyi sağlar

  Mitoz Bölünme


  Vücut hücrelerinde meydana gelir. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Organizmanın büyümesi ve yaraların onarılması mitoz bölünme sayesinde olur. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.
  Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler.

  Mitoz bölünmenin evreleri
  Mitoz bölünme iki kısımda meydana gelir.
  1) Çekirdek bölünmesi
  2) Stoplazma bölünmesi

  Mitoz bölünme canlılarda neyi sağlar.jpg
  1. Interfaz
  Canlının normal yaşam evresidir. Kromatin iplik kısalıp kalınlaşarak kromozomu oluşturur. DNA kendini eşler. Böylece kromozom miktarı iki katına çıkar.


  2. Profaz

  Profaz safhasında sentrozomlar arasında iğ iplikleri oluşur. İğ iplikleri, kromozomların hücrenin ekvatorunda (ortasında) durmasını veya kutuplara çekilmesini sağlarlar. Bu safhada kromozomlar kısalıp, kalınlaşarak çekirdek zarına yaklaşırlar. Bu evrede her koromozom iki kromatitten oluşur. Bu koromatitlere "kardeş kromatit" denir. Çekirdekçik ve çekirdek zarı erir, çekirdek kaybolur. (30 - 60 dk)


  3. Metafaz

  Bu safhada kromozomlar hücrenin ekvatoral düzlemine dizilirler. Bu safhanın en önemli özelliği bir kromozomun kardeş kromatitlerinin karşı karşıya bulunmasıdır. (2-6 dk)


  4. Anafaz
  Kardeş kromatitler birbirinden ayrılarak karşılıklı kutuplara çekilir. Ve artık bu kromattitler kromozom olarak adlandırılır. Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığında anafaz bitmiştir. (3-15dk)

  5. Telofaz

  Kromatidler uzayarak kromatin iplik durumuna geçerler. İğ iplikleri kaybolur. Çekirdekçik ve çekirdek zan olu*şur. Böylece çekirdek oluşmuş olur
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  vücudumuzun hücrelerinde oluşur.bu dediğimiz bölünmeyle ölen hücreler geri gelir.yaralanan hücreleri yeniler.bu bölünmenin de evreleri vardır.çekirdek bölünmesi gibi Stoplazma bölünmesi gibi.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  mitoz bölünme bazı canlılarda büyümeyi sağlarken bazılarında çoğalmaya örnektir.mitoz bölünme sonucu iki yeni hüre oluşur.tek hücreli canlılarda üremeyi sağlayan mitoz bölünme sonucu ata bireye her şeyiyle benzeyen yeni bireyler oluşur.çok hücreli canlılarda örneğin insanda büyüme yada yaralanan bir yerin onarılmasını sağlar.
+ Yorum Gönder


mitoz bölünme tek hücreli canlılarda neyi sağlar,  mitoz bölünme çok hücrelilerde neyi sağlar,  mitoz bölünme,  mitoz bölünme tek hücrelilerde neyi sağlar,  mitoz bölünme canlılarda neyi sağlar,  mitoz bölünme neyi sağlar