+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Kalbin akciğere gönderdiği kanın özelliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kalbin akciğere gönderdiği kanın özelliği
  Akciğerlerde kanın temizlenmesi

  Alyuvarın yolculuğa başlayıp bütün vücudu katetmesinin ardından yaklaşık 40 saniye geçmiştir. Alyuvar hücresi, artık başladığı yerde, yani kalptedir. Bu defa karbondioksit dolu kirli bir kan içinde dolaşmaktadır. Bundan sonra bu alyuvarların akciğerlere gidip hava bakımından temizlenmesi(karbondioksitin bırakılıp,oksijenin alınması) gerekir.Bildiğimiz gibi alyuvarların bu CO2 ve O2 taşıyabilmesi özelliği yapısındaki hemoglobinden kaynaklanır.
  Akciğerlerde kanın temizlenmesi.jpg
  Akciğer atardamarı akciğere gönderilen kirli kanda (karbondioksitçe zengin kan ) bulunan karbondioksit akciğer kılcallarından alveollere geçer.
  Soluk alma ile alveollere kadar gelmiş olan oksijen ise kılcal damarlara geçer. Böylece kirli kan temizlenmiş olur.
  Akciğer toplardamarı ile kalbe getirilen temiz kan buradan vücudun her bölgesine dağıtılır
  Alveollere geçmiş olan karbondioksit ise soluk verme yoluyla dışarı atılır
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Kalbin akciğere gönderdiği kan kirli kandır.Kan akciğerde temizlenip yeniden kalbe gönderilir.Akciğerlere gönderilen kan temizlenir ve oksijen olarak zenginleşir kalbe geri döner.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akciğer ile kalp arasında olan dolaşıma küçük kan dolaşımı denir. bu dolaşımda kalpde ki kirli kan akciğere verilir. daha sonra kirli kan temizlendikten sonra tekrar kalbe verilir. kanın kirli veya temiz olarak adlandırmamızın nedeni kanda bulunan oksijen ve karbondioksittir.
+ Yorum Gönder