+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Vücudumuzda Kaç Çeşit Damar Vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Vücudumuzda Kaç Çeşit Damar Vardır
  Vücudumuzda Kaç Çeşit Damar Var Kısaca

  Üç çeşit damar vardır. Atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır.
  Vücudumuzda Kaç Çeşit Damar Var Kısaca.jpg
  ATARDAMAR: Kalpteki kanı uzaklaştırıp götüren damarlardır. Akciğer atardamarı hariç hepsi temiz kan taşır. Üç katlı yapıya sahiptir. En dışta esnek, lifli bağ doku, ortada düz kas doku, en içte ise yassı epitel doku vardır. Atardamar içinde kan akışı hızlıdır. Kanın geri dönmesini engelleyen kapakçıklar damar içinde bulunur. Vücudumuzdaki en büyük atardamar aort atardamarıdır.

  TOPLARDAMAR: Organ ve dokulardaki kanı kalbe getirir. Damar içinde kanın geri dönüşünü engelleyen ve kan akış yönünde açılan kapakçıklar vardır. Akciğer toplardamarı hariç hepsi kirli kan taşır. Kan akışı atardamara göre daha yavaştır.

  KILCALDAMAR: Atar ve toplardamar arasında bulunan tek katlı yassı epitelden oluşmuş ince damarlardır. Atar ve toplardamarın giremediği doku ve organların arasına girer. Ve kan ile doku arasında madde alış-veriş
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Vücudumuzda 3 tane damar çeşitleri vardır.Kılcaldamarlar,atardamarlar ve toplardamarlar olarak üçe ayrılırlar.Atardamar kalpteki kanı uzaklaştırıp götürür,toplardamarlar organ ve dokulardaki kanı kalbe iletir ve kılcaldamarlar ise atar ve toplardamar arasında bulunan tek katlı yassı epitellerdir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların vücutlarında çok sayıda damar bulunmaktadır. ancak bu damarlra üç farklı çeşitten oluşmaktadır. bunlar; atardamar ,toplar damar, ve son olarak da kılcal damar. her üçünün de farklı yapısı ve özellikleri vardır.
+ Yorum Gönder


kaç çeşit damar vardır özellikleri nelerdir,  vucudumuzda kac dam,  kaç tane damar vardır,  Kaç çeşit kan damarı vardır özellikleri ,  vucudumuzda kac cesit damar bulunur