+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda El temizliğinin önemi nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  El temizliğinin önemi nedir ?
  El temizliğinin önemi nedir kısaca

  El temizliğinin önemi nedir arkadaşlar kısaca açıklar mısınız?

  Bazılarımız Türk toplumunun ne kadar temiz olduğundan söz eder ve bunu Müslümanlık öğretisine bağlar. Toplumumuzun suyla temizlik alışkanlıklarını başka ülkelerinkiyle kıyaslayıp temiz bir toplum olduğumuzdan söz ederler. Aynı Türk halkına ait genel tuvaletlere girmek zorunda kaldığınızda ise karşılaştığınız manzarayı yaşam boyu anımsamak istemezsiniz.
  Temizliği ile övünen bir toplumun nasıl olup da tuvaletlerinin bu kadar kirli olduğuna şaşıp kalırsınız. Üstelik bu tuvaletleri kullandığınızda birçok kişinin elini yıkamadan çıktığını, elini yıkayanların çoğunun da sabun kullanmadığını gözlemişsinizdir. Oysa enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en kolay ve en etkili yolu el yıkama alışkanlığından geçmektedir. Üstelik uygun teknikle yıkanmayan ellerde bakteriler yaşamaya devam etmekte ve hastalığa neden olabilmektedir.
  Tuvaletlerden bulaşabilecek mikroplara karşı uygun tekniklerle el yıkamak son derece etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
  grip gibi hastalıklara neden olabilen virüslerden de korunmanın en kolay yolu sık el temizliğidir. Pek çoğumuz öksürürken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız. Aynı havayı soluduğumuz diğer kişilerin hastalanmaması için yaptığımız bu davranış sonrasında aynı insanlarla el sıkışarak ayrılırız. Sonuçta elimizi bir hastalık bulaştırma yöntemi olarak sık sık kullanmış oluruz.
  Çocuklarımızın eğitiminde el yıkama alışkanlığına özellikle dikkat etmeli ve her beslenmeden önce mutlaka hem kendi elimizi yıkamalı hem de çocuğumuzun doğru bir şekilde elini yıkamasını sağlamalıyız. Ellerimizle burnumuzu silmemeli ve bu tür alışkanlıkların zararlarını çocuklarımıza öğretmeliyiz.
  Yapılan araştırmalar sağlık çalışanları arasında bile doğru el yıkama alışkanlığının yüzde 30 düzeylerinde olduğunu göstermiştir. Hastane enfeksiyonlarında ve yoğun bakım servislerindeki enfeksiyonların da önlenmesinde el yıkamanın son derece önemli olduğuna dair bir çok yayın mevcuttur.
  Doğru bir el yıkama için:
  1. El yıkamadan önce tüm takıları çıkartın.
  2. Ellerinizi su ile ıslatın.
  3. Tercihen sıvı sabun ile ellerinizi köpürterek en az 20sn el bileklerine kadar ovuşturarak yıkayın.
  4. Akan su ile ellerinizi durulayın.
  5. Kağıt havlu yada kuru ve temiz bir havlu ile ellerinizi kurulayın.
  6. Musluğu kapatmak için elinizi kuruladığınız kağıt havluyu kullanın.
 2. Haberler
  Devamlı Üye


  El temizliği nasıl olmalı?


  El temizliği umumi temizliğin mühim bir kısmını teşkil eder. Bu temizlik insan sağlığı açısından ehemmiyetli bir durum arzetmektedir. Ellerimiz vücudumuzun, çevre ile en tehlikeli temaslarını yapan ve en çok kirlenen kısımlarıdır. Dışarıdan alınacak muhtelif mikropları ellerle, gözlere, ağıza, besin maddelerine intikal ettirmek daima mümkündür. Mikrop taşıyıcılığı tehlikesinde eller çok mühim bir rol oynarlar. Hastabakıcıların da birçok bağırsak infeksiyonlarına bu suretle yakalandıkları görülmektedir

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Günlük hayatımızda herşeyi ellerimizi kullanarak yapar ve herşeye dokunuruz bu yüzden ellerimiz hemen kirlenir ellerimizi sık sık yıkamalıyız çünkü elimiz ile bir şey yediğimiz yada bir besine dokunduğumuz zaman zararlı hücreler hemen vücudumuza gidiyor.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların elleri sürekli olarak ağızlarına gittiği için temizliği de sağlık için çok önemlidir. insanlar ellerini her masa veya sıraya dokundurdukların da yemek yemeden önce ellerini mutlaka yıkamaları gerekir.

+ Yorum Gönder


el temizliği önemli midir niçin,  el temizliği önemli midir,  el temizliğinin önemi,  el temizliği,  el temizliği neden önemlidir,  el temizliginin önemi