+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayaklarda Morarmaya Neden Olabilecek Travmalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ayaklarda Morarmaya Neden Olabilecek Travmalar
  Ayağa darbe, sert bir cismin düşmesi, sıkışması

  Arkadaşlar ayağa darbe, sert bir cismin düşmesi ve sıkışması hakkında bilgi verir misiniz?

  Damarlardan çıkan kanın yaralanmamış deri altında toplanması olan “hematom” ayaklarda morarmanın bir diğer nedenidir. Travmalara benzer nedenlerle oluşan hematonlar daha ağrılı olabilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşabilir ve ayak tırnağı altında kan toplanması (subungual hematom) ve deri altında kan toplanması olarak iki farklı türü bulunur.

  Damar bozukluğundan ileri gelen ve deride mor lekelerle kendini gösteren bir hastalık olan “purpura” ayaklarda morluklara neden olabilir. Deri üstünde küçük noktalar veya yama şeklinde görülebilir ve şişlik oluşmaz. Travma nedeniyle oluşmayan purpura hastalığı lupus gibi otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, menenjit, mononükleoz, lekeli humma ve kızamık gibi bazı enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Aspirin, steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID), antibiyotikler, antihistaminikler ve antikoagülan (kan sulandırıcı) gibi bazı ilaçların purpuraya neden olduğu bilinmektedir. Purpura ayrıca lösemi, Trombositopeni (pıhtılaşma ile ilgili sorunlar neden düşük trombosit sayısı), Vaskülit (damar iltihabı) nedeniyle oluşabilir.

  Sık sık ayaklarda morarma yaşıyorsanız ve bu morluklar genellikle nedensiz ve kolay olarak meydana geliyorsa altında yatan diğer bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekecektir. Eğer ayaklarda morluklar ile birlikte yüksek ateş, sürekli baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, burun akıntısı yaşıyorsanız bunlar menenjit belirtisi olabilir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bu morarmalar özellikle kadınlar da bulunan travmalardır. Kadınların sürekli topuklu ayakkabı giymesi sonucu kan akışı parmak uçlarına doğru yol alır ve diğer bölgelerde morarmalar başlar. Başka bir morarma sebebi de ayakkabılarınızın sizi sürekli sıkıyor olmasıdır.
+ Yorum Gönder