+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ayak Parmak Uyuşması Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ayak Parmak Uyuşması Nedenleri
  Ayak Parmak Uyuşması hakkında bilgi?

  Arkadaşlar ayak parmak uyuşması hakkında bana bir kaç bilgi verir misiniz?

  Uzun süren diyabet sinirlere zarar verebilir ve buna bağlı olarak el ve ayak parmağı uyuşması, bacakların altı kısmında hissizlik yaşanabilir. Uyuşma ve karıncalanma bazen ağrı ve yanma hissiyle birlikte görülebilir. Diyabetik periferik nöropati adı verilen duyu kaybını engellemek için kan şekerini düzenli olarak ölçtürmeli, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı ve özellikle 40 yaşından sonra kilonuza çok dikkat etmelisiniz.

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bazı ilaçlar bazı bölgelerde uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir.

  Sinirleri bir kılıf gibi saran ve hasarlara karşı koruyan “Miyelin” aynı zamanda omurilik ve beyin arasındaki elektrik sinyallerini de arttırır. B12 eksikliği bu kılıfın etkisini azaltarak uyuşma da dahil olmak üzere bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Böyle bir teşhis konulduysa b12 vitamin takviyeleri kullanmanız sinir fonksiyonlarındaki bozulmaları engelleyecektir.

  Ayak bileğinin arkasından ayağa kadar uzanan sinirin sıkışması ayak parmak uyuşması nedeni olabilir. Tarsal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık sinirin zedelenme, şişlik, iltihap, kemik bozuklukları, varisli damarlar ve tendinit nedeniyle sıkışması nedeniyle oluşabilir. Tedavisi cerrahi müdahaleden iltihap giderici ilaçlara kadar farklı yöntemlerle yapılabilmektedir.
 2. Ktockn1
  ismail

  Uyuşmak yukarıda yazdığı gibi sinirlerin duyarsızlaşmasıdır yani uyuşan bölgeyi hissetmezsiniz bu yüzden yaralanma ya da darbe olunca fark edemezsiniz.Ayrıca hatta bazı dertlerden ve psikolojik sorulardan ya da sokak yaşamına karşı uyuşturucu kullananlar bu sebeple kullanır ki hissetmesin ve bu git gide bağımlılık yapar ve o dönülmesi zor yola girmiş olurlar
+ Yorum Gönder


ayak baş parmak uyuşmasının nedenleri,  ayak baş parmağı uyuşmasının nedenleri,  ayak baş parmağı uyuşması nedenleri,  ayak baş parmak uyuşması nedeni,  ayak baş parmağı uyuşması,  ayak baş parmağında uyuşma nedenleri