+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Aşırı Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aşırı Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir
  Koltuk Altı Terlemesi hakkında bilgi

  Arkadaşlar sizlerden ricam bana koltuk altı terlemesi hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Terleme vücut sıcaklığının korunması ve toksinlerin vücuttan atılması için gereklidir. Toksinler vücuttan ter ve idrar yoluyla atılır. Terlemeyi azaltmak ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Yeterli miktarda su alımı toksinlerin ter yerine önemli bir miktarının idrarla atılmasını sağlayacaktır.

  Alkol toksin olduğu için aşırı terlemeyi tetiklemektedir. Bu yüzden özellikle sıcak yaz aylarında alkol tüketimini sınırlandırmalı veya hiç tüketmemelisiniz.

  Koltuk altı terlemesi ile mücadele etmek için öncelikle aldığınız gıdalara dikkat etmelisiniz. Fazla baharatlı yemekleri, kahve ve kola gibi içecekleri, sindirimi zor gıdaları, rafine şekeri olabildiğince az tüketmelisiniz. Ayrıca sarımsak, soğan, pul ve acı biber vücut ısısını yükselttiği için terlemeyi artırır. Bol miktarda yeşil yapraklı sebze, tam buğday ürünleri ve mevsim meyvelerini beslenme listenize ekleyin. Bu tip beslenme terlemeyi azaltacağı gibi genel vücut sağlığı açısından da yararlıdır.

  Kilo fazlası bulunan insanların daha fazla terlediği bilinmektedir. Fazla kilolar günlük işlerin yapılması sırasında vücudun daha fazla enerjiyle çalışmasına ve efor sarf etmesine, bu zorlanmada vücut sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Vücut fiziksel aktiviteler sırasında normal ısı dengesini sağlamak için ter bezlerine başvurur. Fazla kilolardan kurutulmaya başladıkça terlemenin de azaldığını fark edeceksiniz.

  Giydiğiniz kıyafetlerin vücudun nefes alıp vermesine engel olması koltuk altı terlemesini arttırdığı gibi gözenekleri kapatan bu tip giysiler sağlığınıza zarar verebilir. Sentetik tekstil ürünleri vücut sıcaklığını yükselteceği için terlemenin artmasına neden olur. Ayrıca ter buharlaşamadığından kısa sürede vücut üzerinde ve kıyafette birikip, kuruyarak kötü kokuya neden olur. Kıyafetlerinizi, tişörtlerinizi vücudu tamamen saran modellerden değil biraz bol modellerden ve pamuklu kumaşlardan seçmelisiniz.

  Stres yönetimi, aşırı terlemenin nedenlerinden olan kaygı, stres, sinirlilik halini kontrol altına almak için düzenli egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak, keyifli zaman geçirebileceğiniz hobiler edinmek terlemeyi azaltacaktır. Kafein içeren ve uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola gibi içecekler bu gibi olumsuz duyguları tetiklediği için az tüketilmelidir.

  Günlük olarak duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engellemenin yanı sıra vücudun genel hijyeni açısından önemlidir. Koltuk altı kıllarını düzenli olarak almak gün içinde bu kıllar üzerinde kalan ve kuruyan terin neden olduğu kokunun önüne geçilmesini sağlar. Günlük duş ölü deri hücrelerini temizler ve kötü kokulara neden olan bakterilerden vücudu arındırır.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  terlemek bir ok adar da iyidir çünkü terlediğinizde idrar atmış olursunuz ama terlemeyi sevmeyenler var onun tedavisi var ama size tavsiyem her zaman bol bol terleyin.
+ Yorum Gönder