+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Topuk Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Topuk Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir
  Topuk Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir Kısaca

  Arkadaşlar sizce topuk çatlaklıkları nasıl tedavi edilir bana kısaca açıklar mısınız?

  Topuk çatlakları için kullanabileceğiniz en kolay ve hesaplı yöntem yatmadan önce her gece topuklarınızı vazelinle ovmaktır. Daha çok topuklarınıza olmak üzere ayaklarınıza vazelinle masaj yapın. Bir kaç gün sonra gözle görülür bir fark oluşacaktır.

  Evde uygulayabileceğiniz bir diğer reçetede zeytinyağıdır. Akşamları yine yatmadan önce ayaklarınızı 15 dakika boyunca sabunlu ılık suda bekletin. Kuruduktan sonra zeytinyağı ile tüm ayağınızı ovalayın ve kalın pamuklu bir çorap giyin ve öyle yatın. Gece boyunca cildiniz zeytinyağını emerek yumuşayacaktır. Bu yöntemle 7-10 gün içerisinde sonuç alabilirsiniz.

  Topuklarınızın çatlamasını engellemek için bir gün açık topuklu ayakkabı giydiyseniz ertesi gün kapalı olanları tercih edin. Topuğun sürekli açıkta olması ve kire, toza maruz kalması kurumasına ve dolayısıyla çatlamasına yol açmaktadır. açık topuklu ayakkabı giydiyseniz akşam ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka bir nemlendirici kullanın.

  Size vereceğimiz bir diğer reçete ise bir çay kaşığı vazelin ile bir adet limon suyunu karıştırarak topuklarınıza veya ayağınızın altında çatlak problemi bulunan her hangi bir yere hafifçe masaj yaparak sürmenizdir. Bunu ayaklarınızı ılık suyla yıkadıktan sonra yapın.

  Yukarıda saydığımız topuk çatlakları için basit tedavi yöntemlerini periyodik olarak uygularsanız topuklarınız çatlamayacak ve açık topuklu güzel bir ayakkabı veya sandalet giymek istediğinizde kara kara çatlak topuklar için ne yapacağınızı düşünmek zorunda kalmayacaksınız.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Topuk çatlakları özellikle temizlik yapan bayanlarda görülmektedir.Çünkü temizlik yaparken ayakları sürekli suya girer ve ayağın kurumasına neden olmaktadır. Bunun olmasını istemiyorsak geceleri ayak kremi sürerek topuk çatlaklarını önleyebiliriz.
+ Yorum Gönder