+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Damar Sertliği ve Tıkanıklığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Damar Sertliği ve Tıkanıklığı
  Damar Sertliği nedir

  Arkadaşlar sizce damar sertliği nedir kısaca açıklar mısınız bana.

  Damar duvarında yeni bağ doku artılına yada kalsiyum tuzlarının birikmesine bağlı oalrak bir atar damarın sertleşmesini tanımlayan genel terim. Kan damarının bir kısmında ya da tamamında sertleşme sonucu esnekliğini kaybetmesi hali.
  Bu hastalık daha ziyade yaşlılarda görülür. Damarın esnekliğini ve yumuşaklığını kaybetmesi, baş dönmesi, damarın sertleştiği yerde ağrı ve sancılar, titreme, dengesizlik, yürüme zorluğu, çabuk yorulma, sinirlilik, zihinde zayıflık gibi.
  Tedavisi

  Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa, destek ve alternatif oalrak aşağıdaki bitkisel tariflerden biri veya birkaçı kullanılabilir.
  Öneriler
  İlk işlem olarak sigara, katı yağlar, hayvansal gıdalar, sanayi ürünleri, hamur işi, tuz, yağlı yiyecekler, pasta ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalı. Ayakta fazla durmamalı, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Mevsimlik taze sebze-meyveler bol yenmelidir. Genelde sıvı yağ kullanılmamalı, bol spor yapılmalı, ağrılar ayak bölgesinde ise bol geniş ayakkabı giyilmeli, soğuk su ile sabah akşam ayak bölgesi yıkanmalı, vakit buldukça ayakları yüksekte tutmak gerekir.
  1. Tarif:
  Alıç yaprakları ve çiçeği, at kuyruk otu, ay çekirdeği çiçeği ve yağı, civan perçemi, enginar yaprağı, maydanoz yaprağı, koca yemiş yaprağı, kayın ağacı, zeytin yaprağı, ökse otu, kuşburnu, şahdere otu, mercan köşk, biberiye, oğul otu, hardal, ada çayı, kekik, gül yaprağı, karabaş otu ve biberiye.
  Otların tamamı veya ayrı ayrı az miktarda taze olarak kaynatılıp aç ve tok karmna ballı limonla içilir.
  2. Tarif:
  Sarmısak dövülüp bol miktarda yenir. Tere otu, alıç meyvesi, hünnap, iğde, limon, enginar, lahana, narenciye ve mısır bol miktarda yenir.
  3. Tarif
  Soya, fındık yağı, ayçiçek yağı, mısır özü yağı, zeytin yağı kullanılır. Katı yağdan kaçınmak gerekir.
  4. Tarif:
  Yarı limon, yarı zeytinyağı bir kapta karıştırılarak 4 öğün tok karnına 1 yemek kaşığı veya fincanla içilir.

  5. Tarif:
  Nohut kadar tel nişadır 3 öğün aç karnına emilip yutulur.
  6. Tarif:
  Taze kiraz meyvesi bol miktarda yenir. Çöpleri kaynatılarak suyu çay gibi içilir.
  7. Tarif:
  Özellikle kiraz, pazı, erik, üzüm, narenciye, turp, havuç, maydanoz, lahana, kabak, karpuz, pırasa, enginar, taze biber, sarımsak, soğan, semizotu, çilek, böğürtlen, soya fasulyesi, çiğ ceviz, domates, tere, kereviz bol miktarda tüketilir.
  8. Tarif:
  Patatesi rendeleyip suyu çıkarılır. Her sabah aç karnına 1′er fincan içilir.
  9. Tarif:
  100 gr sarımsak dövülür
  500 gr pazı yaprağı
  50 gr kekik otu
  karışım 6 lt suyla karıştırılıp 5 lt kalana kadar kaynatılır. Suyu süzülüp alınır. Buz dolabında saklanır. İçilecek kadar dışarı çıkarılıp 3 öğün aç karnına 1′er çay bardağı içilir.
  10. Tarif:
  500 gr sarımsak dövülür
  1 kg üzüm sirkesinin içerisine koyulup ağzı sıkıca kapatılır. 15-20 gün güneş almayan bir yerde bekletilir. 2-3 günde bir çalkalanır daha sonra süzülüp suyu alınır. 3 öğün aç karnına 1′er fincan süte 20 damla damlatılıp içilir.
  11. Tarif:
  Enginar yaprağı
  Ökse otu
  Karabaş otu çiçeği
  Gül
  Biberiye
  eşit miktarlarda karıştırılır. 2-3 su bardağı kaynar suya karışımdan 2 yemek kaşığı koyulup 10 dakika demlenir. Limon ve balla 3 öğün aç karnına içilir.
  12. Tarif:
  1 kg bal
  1 kg keçiboynuzu pekmezi
  50 gr keten tohumu
  50 gr sarı sabır
  50 gr hardal tohumu
  50 gr anason
  50 gr mayana tamamı dövülüp macun yapılır. 3 öğün aç karnına 1′er yemek kaşığı yenir.
  Kaynak: bitkiselkitap.com
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Damar sertliği damar duvarlarına yeni bağ kuran doku artılına ya da kalsiyum tuzlarının birikmesiyle oluşan ve artar damarin sertleşmesiyle meydana gelir genellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerde görülmektedir.
+ Yorum Gönder