+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Cilt sağlığı nelerde gizli? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. İkLiM*
  Devamlı Üye

  Cilt sağlığı nelerde gizli?
  Cilt sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

  Arkadaşlar cilt sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz kısaca bilgi verir misiniz?
  Dr. Ayfer Aydın, "Dış görüntümüz iç sağlığımızın aynasıdır ve yediğimiz gıdalar da dış görünüşümüzü önemli ölçüde etkiler" dedi. Aydın cildi sağlıklı ve güzel kılmanın formülünü anlattı.Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın cilde, saçlara, tırnaklara, gözlere canlılık katabilmenin sırrının beslenmede olduğunu söyledi.

  "Dış görüntümüz iç sağlığımızın aynasıdır ve yediğimiz gıdalar da dış görünüşümüzü önemli ölçüde etkiler" diyen Aydın, "Cildimiz yalnızca vücudumuzu kaplamaz aynı zamanda vücudumuzun önemli ve en büyük parçasıdır; yediklerimizden doğrudan etkilenir. Yiyip içtiğimiz her şey, meyveler ve sebzeler cilt sağlığımız için büyük önem taşır. İşlenmiş ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalar, tütsülenmiş etler, dondurucuda bekletilmiş hazır yiyecekler son derece sağlıksızdır" dedi.

  SU CİLDİN HAYATIDIR

  Cildin önemli bir toksin atma yolu olduğunu dile getiren Dr. Aydın, "Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atıkları cildimiz yoluyla, ter ile dışarı atmaya çalışır. Bu durum da ciltte çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini kaybeder. Bunu çok ucuz ve çok sağlıklı bir şekilde çözecek tek şey bol su içmektir. Bol su içmekle derinin hem nem oranı artar hem de su yolu ile çok sayıda toksin atılarak cildimiz parlak, diri ve genç kalır. Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farklı sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşılamaz. Alkol almayın, kahve ve soda içmeyin çünkü bunlar idrar söktürücüdür ve su kaybına neden olurlar" diye konuştu.

  TAZE CİLDİN SIRRI

  Aydın, canlı ve ışıltılı görünümlü bir cilt için bol miktarda çiğ meyve, sebze ve bunların sularını tüketmek gerektiğini belirten Dr. Aydın, "Çünkü bu besinler pişirildiklerinde zarar görür ve faydalı özelliklerini kaybeder. Bu besinlerin içerdiği yüksek miktarda sıvı da vücuda alınan suyu destekler. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Kabuklu çiğ yemişler ve tohumları tüketmek de son derece faydalıdır. Unutmamak gerekir ki; bunlar ısıya duyarlıdır ve pişirildiklerinde hücrelere fayda sağlayacak pek çok özelliklerini kaybederler" ifadelerini kullandı.

  MÜKEMMEL CİLT İÇİN ÖNERİLER

  Dr.Ayfer Aydın cilt sağlığını korumak için aşağıdaki önerilerde bulundu: CVitamini:: Kolajen yapı için gereklidir, cilt esnekliğini sağlar. Narenciyelerde, kivi, orman meyveleri ve maydanozda bulunur.

  Çinko: Kolajen yapı için çok önemlidir ve saçın beyazlamasını engeller. Kabak çekirdeği ve zencefil kökünde bulunur.Sülfür: Bütün bağlayıcı dokuların inşa edilmesine yardımcı olur. Lahana, brokoli, sarımsak ve soğan en zengin kaynaklarıdır.

  Silika:: Cilt esnekliğinin korunmasını sağlar, kemikleri güçlendirir, sağlıklı tırnaklar ve parlak saçların oluşmasını sağlar. Salatalık, domates, dolmalık biber ve yulafta bulunur.

  Magnezyum:: Hücre zarlarındaki su pompalamayı kontrol eder, bu da atıkların temizlenmesini sağlar, aşırı tuz ve diğer toksinlerin neden olduğu fazla su tutulmasının önüne geçerek hücreyi rahatlatır. Yeşil yapraklı sebzeler en iyi kaynaklarıdır. Beta karoten: Güneş yanığına karşı korur. Havuç ve yeşil yapraklı sebzeler önemli beta karoten kaynaklarıdır.

  E Vitamini: Çözülebilir antioksidan bir yağdır, hücre zarlarının korunmasına yardımcı olur. Zeytin, avokado,kabuklu yemişler, tohumlar ve tabii ki yeşil sebzelerde bulunur.

  Temel yağ asitleri:Bütün hücre duvarlarının önemli bir bileşkenidir. Cildin elastikiyetinin korunmasında anahtardır. Cildin doğal yağlarını dengeler ve canlı bir görüntü sağlar."
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kirpikler ve kaşlarınız için bitkisel bakım önerileri
  Kirpikler hakkında bilgi?

  Sevgili bayanlar Kaşlarımız yüzümüzün ifadesini belirler seyrek kaşların bir nedeni de kaş alma sırasında hanımların
  istemeden kaşların bir kısmını çekerek seyrekleştirmeleridir

  Özellikle soğuk ve ayaz kış mevsiminde, saçımız ve cildimiz gibi, kaş ve kirpiklerimiz de hasar görürler

  Her gün makyaj yapanların özel bir onarım programı uygulamaları gerekmektedir
  hem makyaj malzemelerinin, hem temizleyicilerinin kimyasal etkileri zamanla ciddi bir yıpranma yaratırlar Bu yıpranma da istenmeyen kötü sonuçlara yol açmaktadır

  Kaş ve kirpiklerin bakımında bazı kozmetik ürünlerinden başka, özellikle bitkisel yağlar kullanılmalı Hasar görmüş kaş ve kirpikler için kullanılacak bitkisel yağlar, nemlendirici etkilerine iyi cevap vermektedirler

  Göz ve göz çevresi kıllarına uygulanan doğal bakım, onları daha sağlıklı hale getirir ve şekil olarak göz alıcı yapar

  Kirpiklerinizi gürleştirmek için
  Eşit ölçüde hint yağı ve badem yağını bir şişede karıştırıp 15 gün boyunca akşamları yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca doğru sürün  Kirpikleri uzatmak için
  1 bardak suyu kaynatın
  1 çay kaşığı hint yağı ve 12 gr kakao yağı 1 yemek kaşığı ekleyip karıştırın
  Kabı sıcak su dolu bir başka kabın içine yerleştirip krem kıvamına gelene kadar ısıtın
  Karışımı soğutup 15 gün boyunca yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürünSürme işlemini kirpik kökünden uca doğru uygulayın

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cilt sağlığı çok önemlidir. fazla önemsenmediği taktirde cilt kanserine neden olunabilir. bu yüzden cildinize bakım yapmayı ihmal etmeyin ancak bu bakımları doğal ürünlerle yapmanız çok daha iyidir. bu yüzden özellikle bahar ayları bulunan meyve ve sebzeleri kullanmayı ihmal etmeyin.
+ Yorum Gönder