+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akciğer Kanseri Nasıl Yenilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanseri Nasıl Yenilir
  Akciğer kanseri nasıl yenilir kısaca bilgi

  Arkadaşlar sizce akciğer kanseri nasıl yenilir kısa bir bilgi verir misiniz? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanserini Yenme Yolları

  Amerikan Kanser Derneği ve Hastalıkları Önleme Merkezi'nin (CDCP) yaptığı araştırmaya göre kanserden ölümler ülke genelinde 2 yıl içinde her yıl yüzde 2,1 oranında azaldı, yani 11 binden fazla kişinin hayatı kurtuldu. Ülkede kanser nedeniyle ölümler 1993 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 1,1 oranında azalıyordu. Ancak yeni açıklanan rakamlara göre 2002 ile 2004 arasında bu oran ikiye katlanarak yüzde 2,1 oldu. Yani kanser ABD'de artık daha az can alıyor. En büyük düşüş ülkede en fazla can alan ikinci kanser cinsi olan kolon kanserinde yaşandı.

  Erken teşhis anahtar

  Kalın bağırsak ve çevresinde görülen bu kanser nedeniyle ölen erkeklerin sayısında yüzde 5, kadınlarda ise yüzde 4,5 azalma görüldü. Uzmanlara göre bunun nedeni, bu kanser tipinin teknolojik ve tıbbi yeniliklerin yardımıyla artık daha önceden teşhis edilebilmesi ve kanserli tümörlerin yayılmadan alınabilmesi. Ayrıca bu kanser tipiyle savaşta kullanılan yeni ilaçlar ve tedavi yöntemleri, hastaların daha uzun yaşamalarını sağlıyor. Araştırmaya göre en ölümcül kanser tiplerinden biri olan akciğer, meme ve prostat kanserlerinde de gözle görülür düşüşler kaydedildi. Uzmanlara göre bunun en büyük nedeni kanserin artık daha erken teşhis edilmesi. Ayrıca ABD halkının kansere karşı daha bilinçli hale gelmeleri ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmelerinin de kanserden ölüm oranlarının düşmesinin en büyük nedenlerinin başında geliyor.

  Hangi kanser cinsleri azaldı

  kanser.jpg

  ERKEKLER:

  Akciğer, prostat, kolorektal, pankreas,mesane,böbrek,mide,beyin, lösemi, ağız boşluğu, lenf ve miyelom kanserlerinde azalma yaşandı. Deri kanserinde değişim gözlenmezken, yemek borusu ve karaciğer kanserlerinden ölümlerde artış görüldü.

  KADINLAR:

  Meme, kolorektal,mide,böbrek, servikal, beyin, mesane, lenf, lösemi ve deri kanserinde azalma görüldü. Pankreas, rahim ve yumurtalık kanserlerinde değişim görülmedi. Akciğer ve böbrek kanserlerinden ölümler ise arttı.

  Sigara ve fast food ‘öcü' oldu, halk daha bilinçli

  İŞTE ABD'nin son yıllarda kansere karşı attığı adımlar ve sonuçları:

  1- ABD halkında başta medya olmak üzere kanserle savaş derneklerinin yoğun kampanyaları nedeniyle halk artık kanser hakkında daha çok bilgili. Böylece kanseri önlemenin en önemli yolu olan “erken teşhis” arttı.

  2- Birçok eyalette çıkan sigara yasakları sayesinde sigara içenlerin sayısında büyük azalma görüldü. Akciğer kanserinden ölümler 2002-2004 yılları arasında yüzde 2 oranında düştü.

  3- Beslenme alışkanlıkları değişti. Uzmanlara göre ABD halkı, kanser, kalp krizi ve obeziteye neden olan fast-food'u artık daha az tüketiyor.

  4- Kanser teşhisinde en önemi gelişmeler (MRI, mamografi) gibi tümörleri çok küçükken bile teşhis edebilen yeni teknolojilerin ortaya çıkması sayesinde yaşandı. Erken teşhis ölüm oranlarının düşmesindeki en büyük etken oldu.

  5- Uzmanların hormon tedavisinin kadınlarda yumurtalık ve meme kanserine yol açtığı şeklindeki araştırmaları sonuç verdi. Hormon tedavilerindeki azalmalar bu kanser türlerinde düşüş yarattı. 2002-2004 arasında meme kanserinden ölen kadınların sayısı yılda yüzde 3,5 azaldı.

  6- Erkeklerin korkulu rüyası prostat kanserinin erken teşhisindeki ilerlemeler, kanser teşhisi için kullanılan yeni MR yöntemleri prostat kanserinden ölümlerin azalmasına neden
  oldu.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hastanelerde akciğer kanseri teşhisi konulan hastalar tedavileri 24 saat b oyunca yapılır ve onlara dikkat edilir. ama bana göre bütün kanserlerin en iyi tedavisi insanların kendilerine olan güvenleri ve moralleridir.
+ Yorum Gönder