+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi
  Akciğer kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında

  Akciğer kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında lütfen bana bir kaç bilgi verir misiniz? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi Kısaca

  Tedavi akciğer kanserinin tipi, hastalığın evresi ve kişinin genel sağlık durumu gibi bir çok faktöre bağlıdır. Değişik tedaviler ve tedavi kombinasyonları kullanılır. Ameliyat sonrası gözle görülür, tespit edilecek düzeyde kanseri kalmayan hastalara verilen ek tedaviye adjuvan tedavi denir. Adjuvan tedavi ameliyat sonrası gözle görülmeyen ancak geride kalmış olması muhtemel az sayıdaki kanser hücrelerini öldürmek amacı ile uygulanır. Adjuvan tedavi; patoloji raporundaki özelliklere, hastanın yaşına, ve genel durumuna göre belirlenir. Hastalar ameliyat sonrası adjuvan tedavi olarak sadece kemoterapi veya sadece radyoterapi veya hem kemoterapi hem de radyoterapi tedavisi alabilirler. Bazen, çok erken evrede olan kanserlerde ameliyat sonrası adjuvan tedavi gerekmeyebilir. Cerrahi yöntem ise; kanseri yok etmek için yapılan operasyondur. Cerrahi müdahalenin tipi kanserin akciğerdeki yerleşimine bağlıdır. Akciğerdeki küçük bir parçayı almak için yapılan operasyon 'wedge' veya 'segmental' rezeksiyon olarak adlandırılır. Eğer cerrahi olarak tüm lob alınırsa (lobektomi), sağ veya sol akciğerin biri alınırsa (pnomonektomi) olarak adlandırılır. Bazı tümörler yerleşimi, büyüklüğü ve hastanın genel sağlık durumu nedeniyle ameliyat edilemez.


  kanser-belirtileri.jpg

  Akciğerde başlayan kanserler, küçük hücreli olan ve küçük hücreli olmayan olarak ikiye ayrılır. Bu kanser tiplerinin birbirinden ayırımı, hücrelerin mikroskop altındaki örüntülerine göre yapılır. Her iki tip kanserde değişik şekillerde gelişip yayılır ve tedavi edilir. Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

  Bu tipteki kansere bazen yulaf hücresi kanseri adı da verilir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserine göre daha az yaygındır ancak daha hızlı gelişir ve vücudun diğer organlarına yayılması daha fazladır.

  Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri

  Küçük hücreli akciğer kanserlerinden daha yaygındır. Genellikle daha yavaş gelişir ve yayılır. 3 ana tipi vardır. Bu tipler arasında tedavi ve yaşam süresi açısından fark yoktur.

  Akciğer Kanserinde Risk Elementleri


  Akciğerde kanserin oluşumu tek bir sebebe bağlanmaz. Çeşitli faktörler akciğer kanser oluşumunda rol oynayabilir. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserinin bir çok nedeni ortaya çıkarılmıştır. Bunların çoğu tütün kullanımıyla ilişkilidir. Kanser bulaşıcı değildir ama bazı insanların akciğer kanserine yakalanma riski diğerlerinden daha fazladır.

 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Bir insanın bitmek bilmeyen öksürük akciğerin belirgisidir.kan tüküren birisi akciğer kanserine yakalanması bir belirgisidir. İşe giden birisi yorgunluktan işe gidememesi akciğer kanserine yakalandığı tespitidir.
+ Yorum Gönder