+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akciğer Kanseriyle ilgili Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanseriyle ilgili Kısa Bilgi
  Akciğer kanseri ile ilgili bilgiler

  Lütfen arkadaşlar sizlerden ricam bana akciğer kanseri hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanseri ile Kısaca Yazı

  akciğer dokusunu.jpg

  Akciğer kanseri, akciğer dokusunun malignant transformasyonu (değişime uğraması) ve yayılması (metastazı) nedeniyle oluşan kanser türüdür. Tüm kanser türleri arasında en ölümcül kanser türü olan akciğer kanserinden dünya çapında her yıl yaklaşık olarak üç milyon insan yaşamını yitirmektedir. Aslında tarihsel olarak çoğunlukla erkeklerde görülen bir kanser tipi olmasına rağmen, son yıllarda kadınlarda görülme sıklığının giderek artması, sigara içen kadınların oranının artmasına bağlanmaktadır. Günümüzde, akciğer kanseri, kadınlarda ölüme sebebiyet veren kanser türleri arasında en önde gelenidir ve göğüs (meme) kanseri, yumurtalık ve yumurtalık tüpü kanserleri toplamından daha yaygındır. Sağlıklı olan ve hayatı boyunca sigara kullanmamış olan insanlar da akciğer kanserine yakalanabilmektedirler.

  Son araştırmaların ışığında, akciğer kanseri riskini artıran en önemli faktör
  kanserojen maddelerin uzun süre boyunca solunumundan kaynaklanmaktadır (sigara içmek ve sigara dumanına maruz kalmak gibi).

  Teşhis ve tedavi kanserin histolojik tipine, aşamasına (yayılma derecesi), ve hastanın genel performans durumuna bağlıdır. Ameliyatlar, kemoterapi ve radyoterapi yaygın olan tedavi amaçlı uygulamalardır.

  Akciğeri kanseri sıklığı, son yıllarda giderek artmaktadır. Daha önceleri sıklıkla 60 yaşın üzerindeki erkeklerde görülmesine rağmen, günümüzde kadınlar arasında da sıklığı artmıştır. Erkeklerde görülme yaşı da 60 yaşın altına inmeye başlamıştır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akciğer kanseri olan insanlar fazla sigara tükettikleri içindir. akciğer kanseri dünyada bulunan kanser türlerinin en ölümcül olanıdır. bu yüzden akciğer kanseri teşhisi konulan hastalar 365 gün 24 saat boyunca tedavi görürler.
+ Yorum Gönder