+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Su Ihtiyacı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Su Ihtiyacı Nedir
  Vücudun su ihtiyacı nedir kısaca

  Arkadaşlar sizce vücudun su ihtiyacı nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Vücudun Su Ihtiyacı

  Op.Dr.Mehmet Kırdar, kişinin su içme alışkanlığı yoksa, biraz dikkatli davranarak ve vücut sesinizi dinleyerek vücudunun suya duyduğu ihtiyacı bulabileceğini belirtiyor.

  Op. Dr. Kırdar, hafif sıvı kaybı yaşanan durumlarda kişinin dudaklarının kuruyabileceğini ağızda yapışkan bir his oluşacağını söylüyor.
  Su kaybıyla, ağız kuruluğu ve susama hissine ek olarak yapılmakta olan işe konsantre olmakta güçlük çekilebileceğini de ifade eden Kırdar, belirgin bir neden olmaksızın kişinin kendini yorgun hissedebileceğini, nabzının yükselebileceğini bazı kişilerin de baş ağrısı çekebileceğini dile getiriyor.


  İdrarın koyu renkli ve ağır kokulu olmasının kişinin vücudunun susuz kaldığını gösteren en güçlü bulgu olduğunu vurgulayan Op.Dr. Mehmet Kırdar, bazı ilaçların idrar rengini değiştirebildiğini, bu nedenle değişimin kaynağının ilaç olup olmadığını saptamada kişinin doktorundan yardım istemesi gerektiğini belirtiyor.


  Gün içerisindeki düşük idrar atımının genellikle vücudun su kaybıyla ilgili olduğunu ifade eden Op.Dr. Kırdar, kişinin özellikle sıcak havalarda bu tip bulguları doğru değerlendirip, su tüketimini ihmal etmemesi gerektiğini vurguluyor.

  GÜNDE NE KADAR SU TÜKETİLMELİ?

  Op. Dr. Mehmet Kırdar, bazı durumlarda kişinin vücudunu aşırı miktarda sıvı ile yüklemesinin vücutta aşırı sodyum kaybına (hiponatremi) neden olabileceğine dikkat çekiyor.

  Op. Dr. Kırdar, fazla sıvı alımının özellikle yaşlı kimselerde eşlik eden hastalıkları varsa zararlı olabileceğini de belirtiyor.


  Op. Dr. Mehmet Kırdar, günlük su ihtiyacının çeşitli şekillerde hesaplanabileceğini ifade ediyor: “En basit yöntem, vücut ağırlığının her bir kilosuna 30 mlile çarpmak.Yani ortalama 70 kg bir insan normal şartlar altında günde 2-2.5lt sıvı tüketmelidir. Ancak bu ihtiyaç , egzersiz sonrası, sıcak hava , ateşli hastalıklar , mide bozulması ve ishal gibi sıvı kaybının yoğun olduğu durumlarda artmaktadır. Günde ne kadar sıvı almalıyız sorusunun cevabını bu bilgilere göre vermeliyiz, yani günde 8-10 bardak su içmeliyim yerine hangi şartlarda yaşadığımıza, ne iş yaptığımıza, sağlık durumumuza, vücut ağırlığımıza göre bu miktarı arttırıp azaltabiliriz . Ancak bunu da en kolay temin edilebilen en ucuz ve kalorisiz sıvı kaynağı suyla karşılayabiliriz.”

  Op. Dr. Kırdar, kişisel bazda sıvı gereksiniminin değişebileceğini de hatırlatarak, prostat veya idrar tutamama problemi olmadığı halde, kişinin can sıkıcı derecede sık tuvalete gitmesinin, gereğinden fazla sıvı alımı anlamına geldiğini dile getiriyor.

  Sıvıların rahatça tüketilebilecek ölçüde alınması gerektiğini belirten Op. Dr. Kırdar, özellikle sıcak havalarda, fiziksel olarak yoğun efor harcanılan zamanlarda veya hastayken sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

  Kişinin yoğun çalıştığı dönemlerde ya da antrenman yaptığında zaman zaman dehidrasyon (su kaybı) belirti ve bulgularını kontrol etmeyi unutmaması gerektiğini belirten Op. Dr. Mehmet Kırdar, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan önerilere de kulak asılmaması gerektiğini hatırlatıyor.
  Op. Dr. Mehmet Kırdar, kişinin vücudunun sesine kulak vererek sıvı alımını artırması veya beslenme programını yüksek sıvı içerikli besinlerle takviye etmesi gerekip gerekmediğini anında saptayabileceğini de belirtiyor.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60 sudan oluşmaktadır. bunun için vücut ne kadar su tüketirse o kadar iyidir. ancak insanların aşırı derecede su tüketmeleri de çok zararlıdır. bu yüzden ne çok az nede çok fazla bunun ortasında su tüketmeye çalışın.
+ Yorum Gönder