+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Denge Merkezi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Denge Merkezi Nedir
  Vücudun denge merkezi nedir kısaca

  Arkadaşlar hemen bana vücudun denge merkezi ile ilgili birkaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Vücudun Denge Merkezi

  Dengeyi sağlamada birçok organ ve doku görev alır. Bu sistemle kişi vücudunun hangi yönde, nereye dönük olduğu, ne tarafa doğru hareket ettiği veya döndüğünün bilincinde olur.
  Denge hissi aşağıdaki sistemlerin karışık bir ilişkisi sonucu gerçekleşir:

  1.İç Kulaklar (Labirent): Hareketin yönünü belirler (dönme, öne,arkaya, yana, yukarı aşağı hareket gibi).
  2.Gözler: Vücudun duruşunu ve hareketin yönünü görür (ayakta, ters dönmüş vs).
  3.Derin Duyu Alıcıları: Kas, eklem ve omurga gibi organlarda bulunur. Vücudun hangi durumda durduğunu, hangi kısımlarının hareket ettiğini
  4.Merkezi Sinir Sistemi (Beyin ve Omurilik): Diğer organlardan gelen bütün bulguları değerlendirir ve aradaki ilişkiyi sağlar. Buralardan beyne gelen veriler birbiriyle tutarsız olduğu zaman denge bozulur. Sersemlik veya baş dönmesi hissedilir.


  Fırtına esnasında uçak hava boşluğuna girdiğinde uçakta oturanlar sadece uçağın içini görür, dışardaki fırtınayı göremez. Bu durum beyin algılarının karışmasına yol açar ve kişilerde "uçak tutması" olarak adlandırılan dengesizlik, bulantı hissi görülebilir.


  Aynı şekilde yolda giden bir arabanın arka koltuğunda kitap okunursa, iç kulak ve derin duyu algılayıcıları bunu algıladığı halde gözler sadece kitabı gördüğü için kişide "araç tutması" olabilir.


  Kafa travması veya kulak iltihabından dolayı tek taraflı iç kulak etkilenip görev yapamadığında etkilenen iç kulak, mesajları diğer kulakdaki kadar sağlıklı olarak beyne iletemez. Bu durumda beynin deyim yerindeyse "aklı karışır" ve baş dönmesi, bulantı hissedilir.

  Denge sistemini en çok etkileyen durumlar:


  Kan Dolaşımı: Dolaşım bozuklukları, sersemlik yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Beyne ve iç kulağa yeteri derecede kan gelmezse sersemlik hissedilir. Hemen hemen herkes otururken veya yatarken, ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissedebilir.
  Bazı kimselerde sürekli hastalıkların yol açtığı dolaşım bozukluğu vardır. Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterol düzeyi olanlarda, damar sertliği, kalp yetmezliği veya kansızlık olanlarda oluşan dolaşım bozukluğu nedeniyle baş dönmesi ve sersemlik görülebilir.

  Nikotin, kafein gibi bazı uyarıcılar, ilaçlar, aşırı tuz alımı, psikolojik stres, gerginlik ve endişe gibi durumlar da, damarlarda spazm yaratarak, dolaşım bozukluğuna ve beyin kan akımını azalmasına yol açar.

  İç kulak ve beyin dolaşım bozukluklarına karşı çok hassastır. İç kulak kan akımında bir problem olduğunda belirgin olarak "baş dönmesi" hissi ortaya çıkar.

  Travma: İç kulağı etkileyen kafa travmaları sonucu, iç kulak kaynaklı belirgin baş dönmesi ile işitme kaybı oluşabilir. Sersemlik hali haftalarca sürebilir. Zamanla sağlam taraf diğer tarafın da görevlerini üstlenir ve şikâyetler hafifler.

  İltihap: Basit nezle ile gribe yol açan virüsler, iç kulağı ve beyne giden sinirleri etkileyebilir. Şiddetli baş dönmesi oluşabilir fakat işitme çoğunlukla normal kalır. Orta kulak iltihabına yol açan bakteri, iç kulağa geçerse hem ileri derecede işitme kaybına hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissi haftalar ve aylarca sürebilir.

  Alerji: Alerjik oldukları yiyeceklerle veya toz, mantar, çiçek poleni gibi maddelerle karşılaşan bazı kişilerde, sersemlik veya baş dönmesi olabilir.


  Kronik Hastalıklar: Daha nadir olarak multipl skleroz, frengi, tümör gibi sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilir.

  Dengenin sağlanması hala tam olarak çözülememiş çok karmaşık ve çok fazla organın rol oynadığı bir durumdur. Bu konuda rol oynayan organ ve sistemleri etkileyen herhangi bir hastalık baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu kadar çok organın rol oynadığı bir belirti olan baş dönmesi doğal olarak sadece bir branş uzmanı tarafından değerlendirilemez. Genellikle başlangıçta KBB ve Nöroloji doktorları muayene etse de Göz, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Psikiyatri branşlarında da muayene olmak gerekebilir.

+ Yorum Gönder